Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JÓZEF ŁOBODOWSKI

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 25 min

Józef Łobodowski żył w latach 1909-1988 i był jednym z najwybitniejszych poetów swego pokolenia, przed 1939 rokiem wymienianym przez krytykę jednym tchem obok Miłosza, potem – po 1945 r., gdy został na emigracji – skazanym na zapomnienie przez komunistyczną cenzurę. Niezwykle dramatyczny i ciekawy jest życiorys Łobodowskiego, który dzieciństwo spędził w Rosji, a po powrocie do kraju zaangażował się w działalność w ruchu komunistycznym, z którym zerwał w połowie lat 30. Brał udział w wojnie 1939 roku, potem przedostał się do Paryża, gdzie został internowany w obozie Camp-de-Livron, gdzie wydawał ciekawe pismo literackie "Wrócimy". W 1941 r. przedostał się do Hiszpanii, gdzie mieszkał do końca życia.
Był świetnym poetą, ciekawy publicystą, bliska mu była problematyka ukraińska. Jego dorobek do lat 80. nie był wydawany w PRL. Film przypomina sylwetkę Łobodowskiego – jego dramatyczne losy i twórczość. Pokazuje miejsca, z którymi poeta był związany: Lublin, Warszawę, a przede wszystkim Madryt. Na temat poety wypowiadają się m.in.: Irena Szypowska, autorka książki o pisarzu, historycy, przyjaciel Kazimierz Tylko, wydawcy "drugiego obiegu" oraz Tomasz Pietrasiewicz, Jerzy Święch, Józef Zięba, Wojciech Ligęza. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2016.12.30 21:05:48
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski