Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIADKOWIE KATYNIA

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 25 min

Film o wyjeździe pisarzy polskich na miejsce zbrodni w Katyniu wiosną 1943 roku i skutków, jakie ta wizyta wywarła na ich biografię. Film opowiada o Ferdynandzie Goetlu (1890 - 1960), Janie Emilu Skiwskim (1894 - 1956) i Józefie Mackiewiczu (1902 - 1985). Pierwszy był wybitnym prozaikiem, drugi ważnym krytykiem literackim, ostatni znanym dziennikarzem i reporterem. Dla każdego z nich wyjazd do Katynia był przełomowym wydarzeniem w ich życiu. Film pokazuje sam wyjazd, reakcje nań opinii polskiej i to, jak bohaterowie wracali potem do tego wydarzenia.
Ważnym wątkiem filmu jest opowieść o próbie zmontowania przez komunistów procesu Skiwskiego i Goetla w 1945 roku, do którego materiały zbierał prokurator Martini, a co na postawie materiałów IPN opisali, występujący w filmie Stanisław M. Jankowski i Ryszard Kotarba w książce "Literaci a sprawa katyńska".
W filmie sięgnięto do wspomnianych akt IPN (są tam zeznania wielu pisarzy polskich świadczące o ich stosunku do sprawy katyńskiej). W dokumencie wypowiadają się krytycy i historycy: Stanisław. M. Jankowski, Ryszard Kotarba, Włodzimierz Bolecki, Jacek Trznadel, Maciej Urbanowski. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2016.12.29 12:52:11
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor