Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SONNENBURG

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny + czarno-biały, 13 min

W małej miejscowości Słońsk, 15 km na wschód od Odry, nie od razu trafia się na ślady obozu koncentracyjnego. W centrum Słońska znajduje się odrestaurowany kościół zakonu joannitów. Zaraz za budynkiem kościoła stoją opuszczone ruiny zamku zakonnego. Dopiero na południowo-wschodnim krańcu miejscowości trafiamy na miejsce pamięci, obok którego znajdował się ogromny kompleks więzienny. Sonnenburg/Neumark, tak nazywał się do 1945 r. Słońsk, leżał w prowincji Brandenburgia, na wschodzie III Rzeszy. Na przełomie lat 1832/33 powstały w Sonnenburgu pierwsze budynki pruskiego ciężkiego więzienia. W latach 1846-1847 przetrzymywano w nim polskich spiskowców przygotowujących ogólnonarodowe powstanie. Z biegiem lat budynki więzienne rozbudowano tak, że mieściło się w nich miejsce dla ponad 900 więźniów. Do 1931 r. warunki sanitarne pogorszyły się do tego stopnia, że zadecydowano o zamknięciu więzienia. Wywołało to niezadowolenie okolicznych mieszkańców, ponieważ więzienie stanowiło istotny czynnik gospodarczy w miasteczku. Wykorzystał to miejscowy przywódca NSDAP Wilhelm Kube, obiecując w kampanii wyborczej ponowne otwarcie zakładu. Po wygranych wyborach swojej obietnicy dopełnił.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:15:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman