Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POSPRZĄTANE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2016
  • Premiera:
    2016. 11. 21
  • Barwny, 74 min

Sztuka autorstwa uznanej amerykańskiej dramatopisarki Sarah Ruhl opowiada o życiu i śmierci, miłości i chorobie, wreszcie o przeznaczeniu i przede wszystkim o głębokiej, pierwotnej więzi między kobietami.
Lane jest spełnioną kobietą sukcesu, szanowaną lekarką w prestiżowym szpitalu, która z uwagi na poważną pracę ma przesadnie rozbudowane ego. O swoje małżeństwo przestała dbać już jakiś czas temu, ponieważ nie czuje żadnego niepokoju o męża. Zatrudnia Matildę, emigrantkę z Brazylii, która nienawidzi sprzątać i dlatego symuluje depresję. Za to uwielbia opowiadać kawały, gdyż według niej dobry dowcip oczyszcza duszę. Dopełnieniem osobliwego trio jest siostra Lane, Virginia, która wręcz obsesyjnie uwielbia sprzątać i utrzymywać porządek w domu. Zawiera więc pewną umowę z Matilde, że pod nieobecność swojej siostry Lane, to ona będzie sprzątała i dbała o garderobę. Cała sprawa komplikuje się, kiedy w zawiły układ trzech kobiet wkracza ta czwarta - kochanka męża Lane, Ana. Dla każdej z kobiet sprzątanie oznacza coś innego.
Wymyślony przez Ruhl - rządzący się swoimi prawami - magiczny, chwilami surrealny świat okazał się znakomitym materiałem na spektakl telewizyjny, a doborowa obsada zagwarantowała stworzenie niezapomnianych kreacji aktorskich. Według reżyserki spektaklu Agnieszki Lipiec - Wróblewskiej "Posprzatane" jest tekstem, który próbuje oswoić i przepracować stratę. Główna bohaterka Matilde próbuje uporać się ze śmiercią rodziców w swoisty sposób. Przeżywa ją na nowo, opiekując się chorą na raka Aną, daje jej wszystko to, czego nie zdążyła lub nie umiała dać swojej niedawno zmarłej matce. Opieka nad Aną to dla Matilde próba zmierzenia się ze wspomnieniami o utraconej rodzicielce. Spektakl w dużej mierze jest fantazją Matilde, rozgrywa się także, a może przede wszystkim w jej wyobraźni. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POSPRZĄTANE
AutorSarah Ruhl
PrzekładMałgorzata Semil

Nagrody
schowaj

2022.05.21 09:02:11
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl