Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZA ROK, ZA DZIEŃ, ZA CHWILĘ...

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1976
 • Premiera:
  1977. 03. 21
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Język:
  polski, angielski
 • Barwny, 2164 m, 75 min

  Lokacje: Gryfów Śląski, przystanek kolejowy Górzyniec pod Szklarską Porębą, Bałtyk, Sudety.

Wanda Borejkówna, młoda Nowozelandka polskiego pochodzenia, przybywa do ojczyzny swego ojca, by wziąć udział w konkursie skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Występ kończy się niepowodzeniem. Rozgoryczona dziewczyna postanawia wrócić do Rzymu, gdzie mieszka na stałe. Na granicy okazuje się jednak, że jest bez paszportu, który pozostawiła w recepcji hotelu. Porucznik WOP-u kieruje ją do schroniska na nocleg, sam dzwoni do Poznania i obiecuje Wandzie, że paszport zostanie wkrótce dostarczony. Następnego dnia zniecierpliwiona przedłużającym się wyczekiwaniem na paszport, dziewczyna wyrusza na zwiedzanie malowniczej okolicy. W pobliskim miasteczku, w starym zamczysku, gdzie niegdyś był oflag polskich oficerów, mieści się muzeum martyrologii. Tutaj Wanda trafia na zdjęcia i wzmiankę o swym ojcu Rafale Borejko. Po ucieczce z oflagu losy zawiodły go najpierw do Szkocji, gdzie odbywał służbę w dywizjonie RAF-u i ożenił się z matką Wandy, a następnie po wojnie do Nowej Zelandii. W połowie lat pięćdziesiątych wyjechał z wizytą do Polski i nigdy więcej nie dał znaku życia... Wanda wraz z nowo poznaną Grażyną poszukują śladów ojca. Ślad urywa się jednak u pewnego rybaka noszącego również nazwisko Borejko.
Wkrótce ma odbyć się ślub Grażyny z Piotrem, młodym oficerem marynarki handlowej. W schronisku przygotowano ucztę weselną - brakuje tylko wahającej się wciąż panny młodej. Mimo to zdesperowany Piotr postanawia ugościć swych przyjaciół, wśród których jest i Wanda zafascynowana "typowym polskim weselem". Pomiędzy Wandą a młodym porucznikiem WOP-u rodzi się uczucie. Tymczasem z Poznania nadchodzi odnaleziony paszport. Pogodzeni Grażyna i Piotr płyną w podróż poślubną statkiem, na którym on odbywa służbę. Towarzyszy im Wanda głęboko przekonana, że wróci jeszcze do kraju przodków - odnalazła tu bowiem cząstkę swej narodowej tożsamości, a może i miłość...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2022.05.21 07:01:23
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego