Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SIR ANDRZEJ PANUFNIK

w ERRATA DO BIOGRAFII

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 25 min

Andrzej Panufnik - żyjący w latach 1914 - 1991 kompozytor i dyrygent. W 1950 r. został wybrany na wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO. W okresie powojennym zdobył wiele nagród na konkursach kompozytorskich w Polsce i za granicą. Nie mogąc pogodzić się z narzuconymi przez komunistów ograniczeniami swobód twórczych, Andrzej Panufnik w 1954 r. opuścił Polskę. Wówczas władze PRL wydały cenzuralny zakaz wykonywania i wydawania utworów Panufnika, a także wymieniania jego nazwiska we wszelkich publikacjach, audycjach radiowych i telewizyjnych.
Kompozytor osiadł na stałe w Anglii. W 1990 roku, po 36 latach nieobecności w kraju, odwiedził Polskę na zaproszenie festiwalu "Warszawska Jesień", podczas którego wykonano jedenaście jego utworów. W 1991 r. królowa brytyjska Elżbieta II nadała Andrzejowi Panufnikowi tytuł szlachecki (Sir). W tym samym roku otrzymał on doktorat honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie. Andrzej Panufnik został pośmiertnie odznaczony orderem Polonia Restituta.
W filmie o życiu i twórczości kompozytora mówią m. in.: Lady Camilla Panufnik, wdowa po kompozytorze, Andrzej Dzierżyński - artysta malarz, polski emigrant z końca lat 50. , który mieszka do dziś w Londynie, jeden z najbliższych przyjaciół Panufnika i ojciec chrzestny jego córki, prof. Adrian Thomas - profesor Uniwersytetu w Cardiff, muzykolog, badacz muzyki polskiej XX wieku, Roxanna Panufnik - córka Andrzeja Panufnika, kompozytorka, oraz Mark Stephenson - dyrygent. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2016.09.11 12:31:09
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych