Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHAM

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1979
 • Premiera:
  1980. 04. 22
 • Barwny, 80 min

Druga filmowa adaptacja dziś już prawie zapomnianej powieści Elizy Orzeszkowej (pierwszej dokonał w 1931 roku Jan Nowina Przybylski). Wielką zasługą Laco Adamika jest, że potrafił z prozy autorki "Nad Niemnem" wydobyć to, co uniwersalne i nieprzemijające. W wypadku "Chama" chodzi tu przede wszystkim o problem stosunku człowieka do natury, a także o wielki dramat nie spełnionej miłości. Film Adamika opowiada o konfrontacji dwu postaw. Pierwsza to zakorzenienie w bycie i w przyrodzie, życie zgodne z jej rytmem i prawami. Jego uosobieniem jest Paweł - prosty rybak - samotnik, pielęgnujący swój własny kodeks moralny. Poczesne miejsce zajmują w nim prawość, miłosierdzie i wielkoduszność. Postawa druga zaś to wykorzenienie, polegające na niemożności znalezienia swego miejsca w świecie. Nie tylko w sferze fizycznej, namacalnej, ale także duchowej. Franka - filmowa antagonistka i miłość Pawła nie umie sobie poradzić ze sobą. Wyrwana z macierzystego środowiska nie może zaaklimatyzować się w innym. Ta niezdolność przystosowania się powoduje, że zadaje cierpienie człowiekowi, który ją kocha. Mimo że przewyższa go wiedzą, nie potrafi tak jak on zaakceptować samej siebie. Jej życie to pasmo psychicznej udręki, jałowych poszukiwań, desperackich i szalonych decyzji w konsekwencji prowadzących do samozagłady. Wielką zaletę filmu Adamika stanowi aktorstwo. Jest to tym bardziej zaskakujące, że reżyser obsadził główne role debiutantami i aktorami prawie nieznanymi. I tak tytułowego "chama" zagrał Piotr Szczepanik - popularny piosenkarz, w skomplikowaną postać Franki wcieliła się nie znana wcześniej Monika Niemczyk.
Akcja filmu toczy się pod koniec XIX wieku w zapadłej, nadniemeńskiej wsi. Po śmierci żony Paweł Kobycki odnalazł wewnętrzną równowagę w pracy i kontaktach z przyrodą. Miejscowa społeczność szanuje go, lecz uważa za trochę zdziwaczałego. Pewnego razu w życiu Pawła zachodzi niespodziewana i gwałtowna zmiana. Poznaje Frankę - pokojówkę z pobliskiego dworu i... zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Dziewczyna odwzajemnia uczucie. Niedługo potem Kobycki proponuje jej małżeństwo. Franka, która służyła już w różnych dworach i miała liczne romanse, godzi się, mimo że wcześniej doznała wielu sercowych zawodów. Wierzy jednak w szczerość intencji Pawła. Jej pożycie z mężem, mimo obiecujących początków, szybko zaczyna się psuć. Winę za to ponosi Franka. Jej lepsze pochodzenie (z zubożałej rodziny urzędniczej), wykształcenie, obycie, a także temperament, zamiłowanie do zabaw i niechęć do "chamskich" robót powodują, że odsuwa się od Pawła. Wreszcie któregoś wieczoru ucieka z lokajem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CHAM
Powieść
AutorEliza Orzeszkowa

Nagrody
schowaj

 • 1980
  Olsztyn (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej)-nagroda Wydziału Radia i Telewizji UŚ
  nagroda dla młodego twórcy za zdjęcia do filmu
 • 1980
  Olsztyn (Festiwal Polskiej Twórczości Telewizyjnej)-nagroda jury
  za rolę drugoplanową

Patrz także:
schowaj

 • 1931
  Film fabularny / Jan Nowina-Przybylski
2022.05.21 07:16:05
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman