Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UCIECZKA Z PIEKŁA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2016
 • Barwny, 57 min

Do czego są zdolni ludzie, którym odebrano dzieci? Część popełnia samobójstwo, inni zrobią wszystko, aby je uwolnić. Dramatyczne historie przedstawione w filmie pokazują, co przeżywają rodzice, którym Jugendamt, organizacja d.s. zarządzania dziećmi i młodzieżą w Niemczech, zabrała dzieci. Instytucja ta została utworzona w 1922 roku, a w czasie wojny jej zadania przejęła Hitlerjugend, gdzie naziści włączyli te placówki do swojego systemu wychowawczego. Do dziś ma niezmienione prawa i są one nieograniczone. Jugendamt nie podlega nikomu, nie ma jednostki centralnej, która organizację kontroluje, jej działalność znajduje się w gestii niemieckich krajów związkowych tzw. landów, a każdy z nich rządzi się swoimi prawami.
Kiedy Jugendamt odbiera dziecko, automatycznie ma status pierwszego rodzica, biologiczni rodzice stają się nieważni. Jeśli dochodzi do spotkań rodziców z dzieckiem to zabrania się nie tylko używania języka ojczystego, ale także nie można okazywać dziecku jakichkolwiek uczuć. Rodzice muszą płacić instytucji pieniądze za opiekę nad swoimi zabranymi dziećmi.
Ekipa filmowa dotarła z kamerą do urzędnika, który wcześniej pracował w tej organizacji. Twierdzi on, że w Niemczech jest to dochodowy interes. Twórcy filmu podjęli próbę odpowiedzi na pytania: za co rodzice naprawdę płacą i na jakiej podstawie te pieniądze są naliczane? Każdy rodzic za swoje zabrane dziecko płaci organizacji od kilkudziesięciu do kilkuset euro miesięcznie.
W filmie pokazano próbę odbicia dzieci z instytucji Jugendamtu, niemieckie rodziny, które ukrywają się w Polsce oraz samą ucieczkę do kraju polskiej rodziny z przejętymi dziećmi. Nie wszyscy jednak mieli szczęście odnaleźć swoje dzieci, ukryte przez niemiecką instytucję.
Film był realizowany przez dwa lata, zdjęcia kręcono na terenie Polski, Austrii, Belgii i Niemiec. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2016
  Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda dla najlepszego reportażu
2017.02.11 08:51:27
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego