Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SZTUKA KOCHANIA

 • Podtytuł: HISTORIA MICHALINY WISŁOCKIEJ
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2017
 • Premiera:
  2017. 01. 27
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Język:
  polski, niemiecki
 • Barwny, 120 min

  Okres zdjęciowy: 21 maja - 12 lipca 2016.
  Lokacje: Warszawa (ul. Stalowa, Bazar Różyckiego, Dom Partii przy Alejach Jerozolimskich, restauracja "Powiśle" przy ul.Szarej 10 a), Lubniewice (pałac), Łódź, Zbąszyń, Goławice Pierwsze w gminie Pomiechówek.

  W filmie jako element scenografii wykorzystano grafiki autorstwa Bożeny Bratkowskiej oraz prace autorstwa Zbigniewa Meleszewskiego. Jako elementy scenografii i kostiumów użyto wzorów tkanin pochodzących ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Filmowa opowieść o uznanej lekarce oraz autorce najpopularniejszego w Polsce poradnika o miłości. Losy Michaliny Wisłockiej (1921-2005) śledzimy na trzech różnych etapach jej życia, które doprowadziły ją do napisania i wydania „Sztuki kochania”.
Lata 40., powojenna Polska, Michalina kończy właśnie studia medyczne. Pochłonięta przez naukę rozpoczyna swoją przygodę z medycyną. W tym samym czasie jej życie osobiste przybiera zupełnie niespodziewany kierunek. Po wojnie spotyka swoją najlepszą przyjaciółkę z młodości, Wandę. Postanawiają zamieszkać razem, wraz z mężem Michaliny, Stachem. Ich relacja z dnia na dzień coraz bardziej się zacieśnia. Z tego nieoczywistego związku trójki ludzi, na świat przychodzi dwójka dzieci: Krysia i Krzyś. Z pozoru szczęśliwe rodzinne życie powoli zaczyna się kruszyć, emocje biorą górę, a drogi Wandy, Stacha i Michaliny rozchodzą się w trzech różnych kierunkach.
Lata 50. Stalinowska Polska. Michalina Wisłocka, lekarka ginekolog zdobywa coraz większe doświadczenie w pracy z pacjentami. Podejmuje też pierwszą próbę edukacji seksualnej polskiego społeczeństwa, co w obecnych czasach jest bardzo trudnym wyzwaniem. Latem Michalina wyjeżdża do Lubniewic, gdzie w ośrodku wczasowym sprawuje pieczę nad kuracjuszami. Tam właśnie poznaje Jurka, mężczyznę który na zawsze pozostanie w jej sercu. To właśnie Jurek pokazuje Michalinie, co oznacza prawdziwa miłość, dzięki niemu również Michalina przeżywa pierwszy orgazm. Romans z Jurkiem otwiera Michalinie oczy na miłość, seks oraz powiązaną z nimi intymność. Jurek jako pierwszy namawia Michalinę do napisania książki, która pomogłaby zrozumieć ludziom, że kluczem do udanego związku i życia intymnego jest przede wszystkim zrozumienie potrzeb drugiej osoby.
Lata 70., Polska Rzeczpospolita Ludowa. Michalina Wisłocka jest już uznaną lekarką, do której gabinetu ustawiają się kolejki pacjentek. Michalina pomaga im poznać własne ciało oraz rozwiązywać problemy z brakiem zrozumienia w związkach. Na jej życiowej drodze pojawia się Tereska, młoda redaktorka, która ponownie namawia Michalinę do wydania książki. Razem podejmują ciężką próbę walki z partyjnymi dygnitarzami oraz cenzurą, aby „Sztuka kochania” ujrzała światło dzienne. Poradnik przez lata blokowany jest przez Komitet Centralny, jednak dzięki interwencji pacjentek Wisłockiej oraz jej wytrwałości w dążeniu do celu, w końcu zostaje wydany w 1976 roku. „Sztuka kochania” wyprzedaje się w zaskakującym tempie, stając się absolutnym bestsellerem.

Zwiastuny (2)
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MICHALINA WISŁOCKA. SZTUKA KOCHANIA GORSZYCIELKI
AutorVioletta Ozminkowski
w napisach określenie: "Scenariusz powstał w oparciu o książkę..."

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2017
  Kraków (Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego "Off Camera")-Nagroda dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych
 • 2017
  Moskwa (Festiwal Filmów Polskich "Wisła")-Wyróżnienie
  za "wizualną demonstrację wszechobecnej siły libido"
 • 2017
  European Casting Director Award-Nominacja do nagrody
 • 2017
  Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich)-Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu
 • 2017
  Mogilno (Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych "Pyszadło")-Nagroda dla najlepszego filmu
 • 2017
  Bydgoszcz (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage")-Nagroda Główna w Konkursie Filmów Polskich
 • 2017
  Róża Gali (Nagroda tygodnika "Gala")
  w kategorii: Film
 • 2017
  Seattle (Seattle Polish Film Festival)-Nagroda Viewers Choice Award
  I Miejsce
 • 2017
  Bilet, Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie"-Diamentowy Bilet
 • 2018
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepsza muzyka
 • 2018
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepsza główna rola kobieca
 • 2018
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: Najlepszy scenariusz
 • 2018
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: Najlepsza scenografia
 • 2018
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: Najlepsze kostiumy
2022.02.24 10:34:20
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego