Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KACZYKA. JEST TAKIE MIEJSCE

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2010
  • Barwny, 26 min

Dla Michała, jak mówi, jest już "po południu". Michał jest emerytowanym kolejarzem, jednym z kilkudziesięciu potomków polskich osadników z okolic Bochni i Wieliczki z okresu rozkwitu kopalni soli w XIX wieku w rumuńskiej Bukowinie nadal mieszkających w Kaczyce. Odkrył swoje korzenie i podjął wysiłek nauczenia się polskiego w jesieni życia, uświadomiwszy sobie nieodwracalną przemijalność kultury i języka w podupadającej społeczności Kaczyki – niegdyś prosperującego wielokulturowego miasta przemysłowego. Prowadzi Dom Polski, schronisko i żywą skarbnicę pamiątek z okresu świetności miasta i jego polskich mieszkańców. Jest świadom zarówno swojego wieku jak i procesów społecznych, które skazują jego miasteczko na upadek, a jego misję czynią niemożliwą.
Jednak nie poddaje się. Raz w roku Kaczyka ożywa: na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny tętni życiem jak za dawnych lat. Ten widok daje Michałowi energię do dalszej pracy. Oglądając jego oczami jego codzienne życie, piękno tego miejsca wraz z młodymi twórcami filmu godzimy się z przemijalnością wszystkiego co ważne i piękne w naszym życiu, uczymy się ją akceptować, a jednocześnie podziwiamy wysiłki tych, którzy"wbrew nadziei" przedłużają dla nas ich istnienie.
Jego oczami będziemy poznawać umierającą, dwustuletnią polską wioskę w Rumunii. Potomek założycieli Kaczyki ma jedno marzenie – chce, żeby do tego nie doszło. W dokumencie oczami bohatera oglądamy jego codzienne życie, piękno wsi Kaczyki, która niegdyś tętniła życiem. Godzimy się z przemijalnością wszystkiego, co ważne i piękne w naszym życiu, a jednocześnie podziwiamy wysiłki tych, którzy „wbrew nadziei” przedłużają dla nas ich istnienie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2019.09.04 00:14:14
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego