Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TULIPAN

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1987. 02. 22
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 6 odcinków x ok. 55 min

  Lokacje: Konstancin-Jeziorna (nieistniejąca dziś restauracja "Świerkowa" przy ul. Piasta 24, Stara Papiernia przy ul. Wojska Polskiego 3).

Wiosną 1987 roku, kiedy "Tulipan" po raz pierwszy pojawił się na ekranach polskich telewizorów, wybuchł skandal. Na serial posypały się gromy. Protestowały kobiety, duża część prasy, księża. Mówiono, że "Tulipan" propaguje nihilizm, demoralizuje, a postacie takie jak tytułowa powinny raczej zainteresować prokuraturę, a nie twórców filmów. Głównym bohaterem serialu jest Jurek - młody rybak, który zniechęcony swą pracą i zarobkami postanowił spróbować innego życia. Ruszył w Polskę ufny w siłę swego uroku osobistego i przestępczych zdolności. Jego pierwszym krokom w roli uwodziciela - oszusta i złodzieja patronowały prostytutki. One też nadały mu dźwięczny przydomek - Tulipan. Wkrótce niegdysiejszy rybak doszedł w nowym "fachu" do prawdziwego mistrzostwa. Historia Tulipana luźno nawiązuje do prawdziwych dziejów Jerzego Kalibabki - słynnego w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych przestępcy, uwodzącego łatwowierne kobiety, by wyłudzić od nich pieniądze i kosztowności. Scenariusz serialu powstał na kanwie głośnych reportaży Leszka Konarskiego drukowanych w "Przeglądzie Tygodniowym", opisujących m.in. niekonwencjonalne metody, którymi posługiwał się Kalibabka. W rezultacie autorzy "Tulipana" stworzyli rzadko spotykaną w dziejach naszego filmu postać niemal jednoznacznie negatywną, typ "faceta patologicznie poszukującego potwierdzenia własnego ja poprzez zdobywanie naiwnych panienek i forsy. Faceta bezwzględnego i prymitywnego, dającego sobie radę w każdej sytuacji, a jednocześnie ujmującego czarusia". Pomijając zarzuty natury etycznej, recenzenci krytykowali serial Janusza Dymka głównie za monotonię. Bardziej podobał się natomiast Jan Monczka, kreujący tytułowego bohatera. Ten Polak z Zaolzia potrafił dobrze wykorzystać nie tylko osobisty wdzięk, udało mu się także przekonująco pokazać tęsknotę Tulipana za normalnym życiem u boku żony i dzieci. Uruchomiwszy machinę wielokrotnego oszustwa, nie potrafił się już z niej wyzwolić. Zgubiła go rutyna. Dopóki miał do czynienia tylko z kobietami - wygrywał. Kiedy do akcji zdecydowanie wkroczył brat jednej z ofiar - ograne do znudzenia "chwyty" zawiodły.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

1

 • Odcinek serialu
 • 56 min

W odcinku obserwujemy "narodziny Tulipana". Jurek opuszcza rodzinny dom, od znajomego właściciela salonu gry pożycza pieniądze, wybiera się do dyskoteki. Poznaje młodą Niemkę Karin, w towarzystwie dziewczyny i jej siostry spędza kilka beztroskich dni w luksusowym hotelu. Sielankę przerywa wyjazd dziewcząt. Jurek nie chce już jednak wracać do swego poprzedniego życia. Wyrusza autostopem do dużego miasta, poznaje Tinę, Yoko i Izę, trzy prostytutki, które zatrudniają go jako alfonsa. Jurek przeistacza się w zblazowanego elegancika, w garniturze, z ulizanymi włosami. Jednak król miejscowego półświatka, Glaca, nie zamierza tolerować na swoim terenie konkurencji. Tulipan popada w poważne tarapaty.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2

 • Odcinek serialu
 • 53 min

Pobity przez ludzi sutenera Glacy Tulipan odzyskuje świadomość. Brudny i pokrwawiony zjawia się u Roberta, który pozwala mu przeczekać u siebie kilka dni, dopóki się nie podkuruje. Potem Jurek znowu wyrusza w Polskę. W pociągu poznaje Gosię, dziewczynę niezbyt atrakcyjną, ale chyba nieźle sytuowaną, sądząc po złotych kolczykach w uszach. Jadą razem do jej rodziców. Ojciec Gosi wyrzuca intruza z domu, ale dziewczyna ucieka z Jurkiem zabierając z domu biżuterię rodziców. W oczekiwaniu na dziewczynę Tulipan dostaje się do restauracji, gdzie odbywa się właśnie zamknięta impreza. Udaje piosenkarza z Warszawy i uwodzi kolejno trzy kobiety. Jego łupem staje się biżuteria i kołnierz z lisa. Rano zgłasza się Gosia z biżuterią, Tulipan bez skrupułów zostawia ją na dworcu wskakując do ruszającego pociągu. Okradzione kobiety zgłaszają się na milicję, domagając się ścigania oszusta. Śledztwo prowadzi kapitan Marek. Szybko trafia na ślad Gosi, a potem do jej domu. Tymczasem na szosie za miastem Tulipan spotyka się z Robertem. Honorowo oddaje mu dług.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

3

 • Odcinek serialu
 • 57 min

Tulipan korzysta z naiwności praktykantki ze sklepu jubilerskiego. Prosi ją o wycenę biżuterii, opowiadając jednocześnie historyjkę o tragicznej śmierci rodziców i spadku, jaki po nich odziedziczył. Bawiąc w domu dziewczyny, bierze "na przechowanie" należący do niej brylant. Przekonuje panienkę, że będzie to sprawdzian jej zaufania do niego. Zatrzymany przez milicję, udaje chorego i podczas badań lekarskich ucieka. W Rabce pojawia się jako jubiler - przygodnie poznana licealistka Dorota tak przedstawia go swoim rodzicom. Oczarowani urokiem oszusta i magią złota, przy którym "pracuje", pozwalają mu zamieszkać w swoim domu. Tulipan spotyka Anię, dziewczynę, która naprawdę mu się podoba. On jednak nie znajduje uznania jej najbliższych. Po wizycie adoratora dziewczyna zostaje wyrzucona z domu ciotki. Tulipan zabiera Anię do Zakopanego, wyznaje jej miłość.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

4

 • Odcinek serialu
 • 51 min

Tulipan zwierza się matce Doroty z kłopotu ze sprzedażą naszyjnika. Sprytnie prowadzona rozmowa przynosi pożądany efekt: pani Alina pragnie mieć ten naszyjnik i zostawia Tulipanowi pieniądze oraz - jako "resztę" - biżuterię. Naszyjnik okazuje się imitacją. W mieszkaniu Doroty zjawia się kapitan Marek. Ale ojciec dziewczyny w obawie o własne interesy, najchętniej zatuszowałby całą sprawę. Tulipan z Anią przebywają nad morzem. Wracają do Warszawy, mieszkają w wynajętym mieszkaniu. Ani nie wolno wychodzić samej z domu - Tulipan zabrania jej tego surowo. Dowiedziawszy się, że dziewczyna jest w ciąży, przyozdabia mieszkanie kwiatami. W tym samym czasie rozwija się jego znajomość z bogatą i ekscentryczną panią Niną. Nie znalazłszy w jej mieszkaniu odpowiedniego łupu, Tulipan proponuje damie kupno lisów po okazyjnej cenie. Wywozi Ninę za miasto, po czym zabiera pieniądze i odjeżdża jej samochodem, pozostawiając na pociechę butelkę wódki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

5

 • Odcinek serialu
 • 60 min

Podczas wypoczynkowego pobytu z Anią w Krynicy Tulipana rozpoznaje matka Gosi. Uciekają przed milicją. Ania już wie, że interesy Jurka nie są w porządku. Dziewczyna ucieka od rodziców, rodzi dziecko. Tulipan zjawia się w ich domu, daje pieniądze na utrzymanie Ani i dziecka oraz zyskuje sympatię jej ojca. Wydobywa ukryte złoto, aby kupić pensjonat na swoje nazwisko. Tulipan nakłania go do kolejnych transakcji, aby w końcu umknąć z milionami i z Anią. Jadą do Warszawy. Ania tęskni do dziecka, a Jurek znów okrada kasę, ale obserwuje go brat nowo oczarowanej ofiary, która zostaje aresztowana jako podejrzana.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

6

 • Odcinek serialu
 • 60 min

Tulipan zostaje aresztowany podczas próby porwania swojego dziecka. Ucieka konwojentom, ale Ania nie daje się już przejednać. Bohater udziela wywiadu dziennikarce telewizyjnej z Krakowa, zaprasza ją na kolację. Jest z nimi również koleżanka dziennikarki. W mieszkaniu nowej znajomej Tulipana zjawia się kapitan milicji, ale oszust zdążył już wyjechać z Krakowa z pieniędzmi i biżuterią właścicielki. Znów bawi w Warszawie, przychodzi do szewca, aby odebrać buty. Podczas przymiarki pomocnik starego szewca, brat Kasi, wielkim gwoździem przybija stopę Tulipana do podłogi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 02:34:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.