Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WARSZAWA 1920. PORTRET ZAGROŻONEGO MIASTA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2015
  • Barwny, 26 min

W sierpniu 1920 r. Warszawa znalazła się na pierwszej linii frontu wojny polsko - bolszewickiej. W obliczu niebezpieczeństwa mieszkańcy stolicy ofiarnie wsparli Wojsko Polskie, między innymi poprzez masowe zgłaszanie się do Armii Ochotniczej. W tych dniach wielką rolę odegrała Rada Obrony Stolicy. 10 sierpnia w mieście wprowadzono stan oblężenia. Warszawa szykowała się do walki o wszystko. W filmie wykorzystano unikatowe materiały archiwalne, m.in. ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego, Archiwum Państwowego w Warszawie, Centralnej Biblioteki Wojskowej i Muzeum Wojska Polskiego. Z licznych zaprezentowanych dokumentów wyłaniają się obrazy: z jednej strony bolszewickiego zagrożenia, a z drugiej niesamowitej determinacji mieszkańców stolicy, gotowych do największych poświęceń. W szeregach obrońców stolicy stanęli wszyscy, żołnierze armii: regularnej, ochotniczej oraz młodzież studencka, gimnazjaliści i duchowieństwo. W tle przygotowań wojskowych do obrony miasta i ciężkich bojów na przedpolu stolicy ukazano życie codzienne mieszkańców. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 05:59:06
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych