Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PIERŚCIEŃ I RÓŻA

 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1986
 • Premiera:
  1988. 10. 08
 • Barwny, 5 odcinków x ok. 25 min

"Pierścień i róża" to adaptacja w formie musicalu powieści wiktoriańskiego pisarza Williama M. Thackeraya (1811-63), klasyka nurtu realistycznego ("Księga snobów", "Targowisko próżności"). Muzykę naśladującą rockowe rytmy i sentymentalne stare przeboje napisał Andrzej Korzyński. Tytuł każdego odcinka jest zarazem tytułem piosenki.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PIERŚCIEŃ I RÓŻA
Powieść
AutorWilliam Makepeace Thackeray
PrzekładZofia Rogoszówna

Patrz także:
schowaj

O PANI, JESTEŚ MOIM SNEM (1)

 • Odcinek serialu
 • 28 min

Stylizowane na XVII wiek kostiumy przenoszą nas do bajkowej Paflagonii i Krymtatarii, którymi rządzą król Walorozo XXIV i Czarna Wróżka, gdzie magiczny pierścień i zaczarowana róża czynią swoich posiadaczy pięknymi i młodymi. Na skutek zawiłych przypadków pierścień dostaje się żonie odźwiernego, szpetnej Gburii-Furii, zaś róża księciu Bulbie - niezbyt atrakcyjnemu pretendentowi do ręki księżniczki Angeliki. Angelika zaręczona jest z księciem Lulejko, a do księcia wzdycha zakochana w nim garderobiana Rózia. Nikt nie wie, że dziewczyna jest królewską córką.

JA KOCHAM RÓZIĘ (2)

 • Odcinek serialu
 • 30 min

Gburia-Furia wymusza na księciu Lulejce podpisanie przyrzeczenia małżeństwa. Magiczny pierścień, który sprawiał, że każdemu mężczyźnie wydawała się piękna i pociągająca, darowuje służącej Rózi, nieświadoma jego cudownych właściwości. Dzięki pierścieniowi wszyscy mężczyźni na dworze zaczynają teraz wzdychać do Rózi. Nawet król Walorozo oświadcza się jej i każe zabić swego rywala, młodego księcia. Ponieważ władca nie określił dokładnie, o którego księcia chodzi - Lulejkę czy Bulbę - Gburia, wiążąca duże nadzieje z tym pierwszym, doradza ścięcie Bulby.

ŻEGNAJ SŁODKIE ŻYCIE (3)

 • Odcinek serialu
 • 28 min

Wszyscy zaczynają nagle kochać Rózię, właścicielkę magicznego pierścienia. Angelika, Królowa i Gburia-Furia są oburzone, że obiektem zainteresowań może być zwykła służąca i przybłęda. Rózia musi opuścić zamek. Lulejko zostaje skazany na ścięcie. Strażnik próbuje ratować przyjaciela i udając, że źle zrozumiał rozkaz Królowej, prowadzi na śmierć księcia Bulbo. Jednak Angelice udaje się ocalić ukochanego od niechybnej śmierci. Tymczasem stary drwal rozpoznaje Rózię. Okazuje się, że jest ona królewską córką, następczynią tronu Krymtatarii, która została wygnana z ojczyzny przez Padellę.

NAPRZÓD WIARUSY, NIECH ŻYJE KRÓL (4)

 • Odcinek serialu
 • 25 min

Tyran Brodacz na rozkaz króla Padelli ma pojmać i wtrącić do więzienia wygnaną z ojczyzny Rózię. Zachwycony urodą królewskiej córki zakochuje się i proponuje jej małżeństwo. Rózia nie przyjmuje jednak jego oświadczyn i zostaje uwięziona. Okazuje się, że król Padelli również nie może oprzeć się urokowi pięknej dziewczyny. Ale dumna księżniczka odrzuca i jego względy. Tymczasem Lulejko za radą Czarnej Wróżki pozyskuje zaufanie królewskiego wojska i wypowiada Walorozo wojnę.

JESTEM TWOJA, TYLKO TWOJA (5)

 • Odcinek serialu
 • 25 min

Padella proponuje wymianę Rózi na swego syna, księcia Bulbo. Wróżka tymczasem pomaga Rózi przenieść się do pałacu ukochanego Lulejki. Ten wypowiada wojnę okrutnemu Padelli i zwycięża. Chce poślubić Rózię, ale Gburia-Furia przedstawia sfałszowany dokument, w którym książę obiecuje jej małżeństwo. Różyczka jest zrozpaczona. Jeszcze raz musi interweniować wróżka - uwalnia z zaklęcia zamienionego w kołatkę męża Gburii.

2022.05.21 07:15:25
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski