POGRANICZE W OGNIU
11
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1991
- 60 min
Chęć współpracy z polskim wywiadem zgłasza związany z Abwehrą kupiec z Gdańska August Mackett. Na poparcie swej wiarygodności dostarcza Czarkowi szkic nowej bomby, której tajemnicę zna tylko III eskadra z Bydgoszczy i Berlin. Mackett wskazuje swego łącznika z Bydgoszczy. Jest nim Zygmunt Patchek, brat Trudy, narzeczonej kapitana Grządka, pilota III eskadry. Podsuwając Patchkowi sfałszowane materiały Czarek z kolegami wpada na trop szpiega Abwehry "Hansa", którym jest porucznik Peltz, dowódca V strażnicy WP pod Bydgoszczą. Peltz w pułapce godzi się na podwójną współpracę. Truda z bratem opuszczają Polskę.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaCzarek AdamskiFranek Relke; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie występujemajor Tadeusz Kaleta, dowódca CzarkaTruda PatschekZygfryd Patschek, brat Trudy, łącznik Peltza z Abwehrąpilot Tolek Grządek, narzeczony TrudyKopeckiAugust Mackett, współpracownik polskiego wywiaduHugo Bertman "Hubert", członek komórki Abwehry w Gdańsku, współpracownik polskiego wywiaduMajewski, konsul polski w Gdańskuporucznik Filip Sarna, oficer kontrwywiadu w Bydgoszczyporucznik Peltz, współpracownik Abwehryporucznik Mirek Chojnacki, oficer polskiego wywiaduZygmunt, oficer polskiego wywiadu, współpracownik CzarkaLenart, podwładny Sarnykapitan, przełożony Peltzapodwładny Sarnyordynans Kopeckiegoekspert badający dokumenty na stacji pod Tczewem
12
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1991
- 56 min
Agentem polskiego wywiadu zamieszkałym w Berlinie ma być rotmistrz Jerzy Osnowski, czterokrotny kawaler Krzyża Walecznych, zdobywca licznych nagród jeździeckich, hulaka na bocznym torze, znany w wojsku jako przeciwnik Piłsudskiego. Po miesiącach intensywnego szkolenia w nowoczesnych technikach wywiadowczych zdobywa I miejsce na międzynarodowym konkursie hipicznym w Sopocie, potem w Berlinie. Uzbrojony w "legendę" proniemieckiego hrabiego Nałęcza obraca się w Berlinie w najlepszych salonach, gdzie tematem kpin staje się właśnie prowincjonalny nacjonalista Hitler. Wkrótce "hrabia" nadsyła Warszawie rewelacyjne materiały.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaCzarek AdamskiFranek Relke; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie występujerotmistrz Jerzy Osnowski, agent polskiego wywiadumajor Tadeusz Kaleta, dowódca CzarkaDaniel Czapran, oficer kontrwywiaduBenita Altenburg, kochanka i współpracownica Jerzego-Georga Osnowskiegogenerał Balickihrabina Przeździecka, ciotka Osnowskiegoporucznik Sylwester Madej, agent polskiego wywiaduhrabia August von AltenburgRuffel, oficer niemieckiego kontrwywiadudoktor Jan Patera, agent Abwehry w PolsceGrossner, radca ambasady niemieckiej w Warszawiedziennikarka Lotte RauchbaronowaJohann Falke, współpracownik polskiego wywiadu w BerlinieKitzel, pracownik sopockiego "Grand Hotelu", szef hotelowej komórki Abwehrypani Maria, żona leśniczegoWilly Neuman, szef gestapo w Gdańskuleśniczydziennikarz Bauerrecepcjonista w sopockim "Grand Hotelu"
13
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1991
- 56 min
Agenci naprowadzają polski wywiad na Leberów w Gdańsku. Leber - dawniej Wicherek - to dezerter z WP. Uciekł do Berlina, stamtąd przybył do Gdańska. Jego córka Ewa skończyła w Berlinie kurs organizowany przez Relkego. Tropiąc Ewę Czarek trafia na realizowany w tajemnicy pomysł polskiego generała, który na poligonie pod Inowrocławiem kazał wybudować makietę fragmentu miasta. Ulubieńcem generała jest dr Patera. Czarek ma jeszcze dwie pozornie luźne informacje. Pierwszą, że Niemcy w ścisłej dyskrecji wewnątrz gmachu prezydium niemieckiej policji w Gdańsku, wbudowują dodatkowe ściany i kraty. Drugą, że w Królewcu kompanie szturmowe ćwiczą walki na makietach miasta. Sprawa się wyjaśnia. Generał jest nienawidzącym Niemców głupcem. Patera, agent Abwehry, wmówił mu pomysł przyłączenia Gdańska do Polski przez sprawne wdarcie się do miasta i gmachu prezydium policji. Makiety w Królewcu i pod Inowrocławiem są wierną kopią odnośnego fragmentu Gdańska. Zaskoczony w przebudowanym prezydium generał znajdzie się w niewoli jako żywy dowód prowokacji polskiej wobec Niemiec.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaCzarek AdamskiFranek Relkemajor Tadeusz Kaleta, dowódca Czarkarotmistrz Jerzy Osnowski, agent polskiego wywiaduEwa Wicherek-LeberAdela, kochanka Lebera, sekretarka polskiego konsula w GdańskuAlfred Wicherek vel Leber, ojciec Ewygenerał, dowódca garnizonu w InowrocławiuBenita Altenburg, kochanka i współpracownica Jerzego-Georga Osnowskiegopułkownik von Seebohm, zwierzchnik RelkegoAugust Mackett, współpracownik polskiego wywiaduVoraczek, oficer AbwehryWetter, szef komórki Abwehry w GdańskuMajewski, konsul polski w Gdańskuporucznik Filip Sarna, oficer kontrwywiadu w BydgoszczyKopeckiHugo Bertman "Hubert", członek komórki Abwehry w Gdańsku, współpracownik polskiego wywiadudziadek EwyGrossner, radca ambasady niemieckiej w Warszawiedoktor Jan Patera, agent Abwehry w Polscemajor Barański, odpowiedzialny za budowę makiety na poligonie pod Inowrocławiemoficer garnizonu w Inowrocławiu, "miłość" Ewy Wicherek-Leberporucznik Mirek Chojnacki, oficer polskiego wywiaduDaniel Czapran, oficer kontrwywiadupodwładny Sarnymatka EwyJosef Nedorostoficer garnizonu w InowrocławiuRiese, oficer Abwehrydziennikarz Bauerordynans Kopeckiegopułkownik, przełożony KaletyLenart, podwładny Sarny
14
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1991
- 59 min
Rok 1928. Wywiad polski donosi o działaniach Niemców przy granicy. Badania wykazują, że Niemcy złamali polski system szyfrowy stosowany w lotnictwie. Mają wszelkie informacje na jego temat. Czarek i Kaleta uruchamiają błyskawiczną akcję zmontowania nowego szyfru łatwego do złamania, aby szybko podrzucić Niemcom możliwie dużo informacji sprzecznych z dotychczasowymi. Akcja udaje się. Niemcy łamią szyfr dzięki kontrolowanym przeciekom, a szyfranci w lotnictwie polskim konstruują nowy szyfr. W departamencie lotnictwa Kaleta i Czarek umieszczają swojego człowieka, który będzie kontaktem wykrytego podczas akcji szpiega - zwolnionego kiedyś z armii majora lotnictwa Haszewicza.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaCzarek AdamskiFranek Relkemajor Tadeusz Kaleta, dowódca CzarkaZawieyskiEwa Wicherek-LeberJadzia Kamińska, pracownica polskiego kontrwywiaduAugust Mackett, współpracownik polskiego wywiadupułkownik von Seebohm, zwierzchnik Relkegoporucznik Kossowski, oficer kontrwywiadu lotnictwakapitan inżynier Antoni Korełło, odpowiedzialny za polski system szyfrowyporucznik Filip Sarna, oficer kontrwywiadu w BydgoszczyDaniel Czapran, oficer kontrwywiaduHugo Bertman "Hubert", członek komórki Abwehry w Gdańsku, współpracownik polskiego wywiadurotmistrz Jerzy Osnowski, agent polskiego wywiaduwłaściciel sprzedawanego folwarkuMichałek Kamiński "Drągal", przyjaciel i współpracownik CzarkaBernard GrabaRajmund WoltaZygmunt, oficer polskiego wywiadu, współpracownik CzarkaWetter, szef komórki Abwehry w Gdańskupułkownikporucznik Burski z lotnictwaporucznik Mirek Chojnacki, oficer polskiego wywiaduHeinz Hoffmann, oficer Abwehry we WrocławiuRuffel, oficer niemieckiego kontrwywiaduJosef NedorostRiese, oficer Abwehrydziennikarz rozmawiający z BurskimVoraczek, oficer AbwehrySubot, przyjaciel Haszewiczarecepcjonista w sopockim "Grand Hotelu"kolejarz Paweł, przyjaciel Czarka z czasów harcerskichKitzel, pracownik sopockiego "Grand Hotelu", szef hotelowej komórki Abwehry; nie występuje w napisachZosia, koleżanka Czarka; nie występuje w napisachAlbert, członek komórki Abwehry w Gdańsku; nie występuje w napisachPeter, lokaj Osnowskiego; nie występuje w napisachLasek, oficer kontrwywiadu; nie występuje w napisach
15
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1991
- 59 min
Rok 1932. W Gdańsku mnożą się prowokacje wobec Polaków, widoczna jest koncentracja szturmowców z SA. W Sopocie instaluje się Relke - nowy szef aktywizującej się komórki Abwehry. Planuje się przeszkolenie oddziałów SA, by były gotowe do zaatakowania w każdej chwili wyznaczonych obiektów. Polski kontrwywiad łamie szyfr Kriegsmarine. Z przechwyconych depesz wynika, że Niemcy mają dobry przeciek z polskiej floty. Pracuje dla nich "Stokrotka" z Gdańska, obłaskawiany jest pracownik floty polskiej "Zenon". Czarek dociera do "Stokrotki". Jest nią Helga Witte - pracownica gdańskiej kolei. Jej narzeczony, porucznik Nachowski z Oksywia, zaopatruje składnicę wojskową w Westerplatte. "Stokrotka" ma skłonić "Zenona" do współpracy z Niemcami. Czarek próbuje dotrzeć do "Zenona".
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaCzarek AdamskiFranek Relkemajor Tadeusz Kaleta, dowódca CzarkaHelga Witte, agentka Abwehry o pseudonimie "Stokrotka"porucznik Nachowski, oficer Marynarki Wojennej, współpracownik Abwehry o pseudonimie "Zenon"Willy Neuman, szef gestapo w Gdańskuaktorka Monika Schuster, kochanka wielu wyższych oficerów niemieckichstandartenfuhrer RolfJadzia Kamińska, pracownica polskiego kontrwywiaduporucznik Filip Sarna, oficer kontrwywiadu w BydgoszczyVoraczek, oficer AbwehryWetter, szef komórki Abwehry w GdańskuHugo Bertman "Hubert", członek komórki Abwehry w Gdańsku, współpracownik polskiego wywiaduPiotruś Boruta, przyjaciel Czarka z czasów harcerskich, dyrektor w Naczelnej Dyrekcji Kolei Państwowych w Gdańskumatematyk Raczewski, deszyfrator niemieckich depeszKitzel, pracownik sopockiego "Grand Hotelu", szef hotelowej komórki AbwehryGrossner, radca ambasady niemieckiej w Warszawie; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka choć w rzeczywistości w nim nie wystąpiłMichałek Kamiński "Drągal", przyjaciel i współpracownik Czarkapanna Zosia, sekretarka w gdańskiej dyrekcji PKPAlbert, członek komórki Abwehry w Gdańskupułkownik, przełożony Kaletyrecepcjonista w sopockim "Grand Hotelu"Lisa, służąca MonikiLenart, podwładny Sarnyporucznik Figiel, oficer wywiadu Flotyoficer na naradzie u pułkownika; nie występuje w napisach
16
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1991
- 55 min
Czarek jedzie do Paryża, aby dostarczyć wywiadowi francuskiemu klucz do szyfru Kriegsmarine. Z rozszyfrowanych depesz wynika, że Niemcy mają informacje o stanie marynarki francuskiej. W zamian za swoją przysługę Czarek chciałby uzyskać pomoc przy wyjaśnianiu sprawy księżny Hohenlohe oraz co najmniej dziwnych ataków prasy angielskiej i amerykańskiej, którą dotyczą "korytarza gdańskiego" i związanej z nim polityki polskiej wobec Niemców. Czarek sądzi, że księżna przekazuje Niemcom informacje uzyskane od licznych znajomych, wśród których są przedstawiciele francuskiej prawicy, niemieckich sojuszników Hitlera, angielskich przemysłowców. Dobrze przygotowana akcja wywiadu francuskiego udaje się. Ze znalezionych tajnych dokumentów wynika, iż wszelkich informacji o stanie marynarki francuskiej dostarczał Niemcom komandor Blanchard, a ataki koncernów prasowych sowicie opłacone zostały przez Niemców. Księżna zostaje aresztowana, sprawa nagłośniona. W czasie swojego pobytu we Francji Czarek dowiaduje się, że kanclerzem Niemiec został Adolf Hitler.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaCzarek AdamskiFranek Relkemajor Tadeusz Kaleta, dowódca Czarkarotmistrz Jerzy Osnowski, agent polskiego wywiaduEwa Wicherek-LeberBenita Altenburg, kochanka i współpracownica Jerzego-Georga Osnowskiegopułkownik von Seebohm, zwierzchnik RelkegoJacques Dalaron, kierownik działu niemieckiego francuskiego wywiadumajor Bertrand, oficer francuskiego wywiadumatematyk Raczewski, deszyfrator niemieckich depeszJadzia Kamińska, pracownica polskiego kontrwywiaduaktorka Monika Schuster, kochanka wielu wyższych oficerów niemieckichstandartenfuhrer RolfJan Cmiralantykwariusz w ParyżuPeter, lokaj Osnowskiegokoleżanka Ewy w Królewcuintendent w pałacu księżnej Hohenlohepułkownik Tarełko, zwierzchnik Czarka; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka choć w rzeczywistości w nim nie wystąpiłCatherine, dziennikarka "Le Matin", przyjaciółka Jacquesa DalaronaIvo Niederledziennikarka Lotte Rauchdziennikarz BauerLisa, służąca Moniki
17
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1991
- 54 min
Pociąg relacji Berlin - Prusy Wschodnie jedzie tranzytem przez Polskę na odcinku Chojnice - Tczew. Wywiad polski obmyśla trudną akcję "Wózek". Chodzi o zapoznawanie się z treścią niemieckiej poczty specjalnej wożonej w ambulansie pocztowym. Czarek i jego koledzy przeprowadzają pełne fantazji i żmudnych wysiłków przygotowania. Tworzą zespoły specjalistów: jedni otwierają zalakowane paczki i koperty, po czym pakują je w identyczny sposób. Inni robią fotokopie zawartości przesyłek. Czarek znajduje - koniecznych do realizacji pomysłu - mistrzowskiego kierowcę, kolejowego złodziejaszka skaczącego po dachach pociągów w pełnym biegu, wreszcie najsprawniejszego kasiarza. Ekipy specjalistów pracują nad otwarciem, skopiowaniem i przywróceniem przesyłkom poprzedniego wyglądu w odpowiednio przygotowanym autobusie. Akcja "Wózek" udaje się wspaniale. W Niemczech jest to "noc długich noży".
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaCzarek AdamskiFranek Relke; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie występujekasiarz "Kuna", uczestnik akcji "Wózek""Pająk", uczestnik akcji "Wózek"major Tadeusz Kaleta, dowódca Czarkakierowca Gienio, uczestnik akcji "Wózek"Piotruś Boruta, przyjaciel Czarka z czasów harcerskich, dyrektor w Naczelnej Dyrekcji Kolei Państwowych w GdańskuDaniel Czapran, oficer kontrwywiadukolejarz Paweł, przyjaciel Czarka z czasów harcerskichMichałek Kamiński "Drągal", przyjaciel i współpracownik Czarkaporucznik Filip Sarna, oficer kontrwywiadu w Bydgoszczyporucznik Mirek Chojnacki, oficer polskiego wywiadukierownik grupy odpowiedzialnej za rozpieczętowanie niemieckiej poczty specjalnej, uczestnik akcji "Wózek"Zygmunt, oficer polskiego wywiadu, współpracownik Czarkakierownik grupy fotografów, uczestnik akcji "Wózek"członek grupy odpowiedzialnej za rozpieczętowanie niemieckiej poczty specjalnej, uczestnik akcji "Wózek"Witold Adamski, ojciec Czarkaszef ekspertów kryminalistyki w Warszawiepan Józef, zawiadowca stacji w Tczewieczłonek grupy fotografów w Bydgoszczy; nie występuje w napisachmężczyzna w pokoju fotografów w Bydgoszczy; nie występuje w napisach
18
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1991
- 58 min
Hrabia Georg von Nałęcz przekazuje wywiadowi polskiemu rewelacyjne materiały: najpierw dane techniczne junkersa, nowego niemieckiego bombowca, potem fragmenty planu przygotowań napaści na Polskę. Jego autorem jest Guderian, plan ma poparcie Hitlera. Cennych materiałów dostarczają Georgowi panie: hrabina Benita z kół dyplomatycznych i jej przyjaciółki, pracownice kancelarii Guderiana, Irena i Renata von Nietzmer, córka zadłużonego barona. Georg wykupuje weksle jej ojca, a usługi Renaty grubo opłaca. Czarek i pułkownik Kaleta są przejęci wagą planów Guderiana, ich technicznym rozmachem. Natomiast zwierzchnicy Czarka uważają Guderiana za nieszkodliwego marzyciela. Według nich Niemcy nie są w stanie zmotoryzować swojego wojska i wyprodukować tyle stali, aby pokryć potrzeby armii. Cena dokumentów jest, ich zdaniem, zbyt wysoka, a nastawanie Georga na nieliczenie się z kosztami zakupu uważają wręcz za podejrzane. Oburzony odmową Georg zamierza sprzedać konie wyścigowe i zapłacić Renacie z własnej kieszeni. Baronówna jednak, chcąc mieć pieniądze jak najszybciej, jako Charlotta proponuje dokumenty Anglikom. Abwehra wpada na ślad tej propozycji w depeszach Berlin - Londyn. Relke ma rozpracować agentkę Charlottę. Szuka jej wśród pracowników Guderiana. Trafia na trzy panie zaprzyjaźnione z von Nałęczem. Zaczyna się nim interesować.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaCzarek AdamskiFranek Relkerotmistrz Jerzy Osnowski, agent polskiego wywiaduBenita Altenburg, kochanka i współpracownica Jerzego-Georga OsnowskiegoIrena von Bender, sekretarka w ministerstwieRenata von Nietzmer, sekretarka w gabinecie Guderianamajor Tadeusz Kaleta, dowódca Czarkamajor Zarzycki, zwierzchnik Czarkabaron von Nietzmer, ojciec RenatyHerbert, lokaj barona von Nietzmerapułkownik von Seebohm, zwierzchnik RelkegoGrossner, radca ambasady niemieckiej w WarszawiePeter, lokaj OsnowskiegobaronowaRuffel, oficer niemieckiego kontrwywiadudziennikarka Lotte Rauchekspert polskiego wywiadu sprawdzający papiery dostarczone przez RenatęVoraczek, oficer Abwehrymecenas Albert Milchdziennikarz Bauerpułkownik Tarełko, zwierzchnik Czarka; nie występuje w napisachaktorka Monika Schuster, kochanka wielu wyższych oficerów niemieckich; nie występuje w napisachhauptman Fierbain, dowódca niemieckiego kontrwywiadu; nie występuje w napisach
19
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1991
- 58 min
Hrabią Georgiem interesuje się Relke, który chce doprowadzić do aresztowania osób przekazujących tajne informacje z kancelarii Guderiana. Systematyczne zbieranie dowodów pozwala Frankowi Relke stwierdzić, że działalność Georga opłacają Polacy i że ma on powiązania z baronówną von Nitzner. Pracownicy Abwehry przygotowują pułapkę: zostaje wydane polecenie napisania ważnego i oczywiście ściśle tajnego memoriału Kriegsmarine. Zdobycie jego kopii może się łączyć z dużym niebezpieczeństwem. Czarek zawiadamia Georga, że jest rozpracowywany przez Abwehrę i powinien natychmiast uciekać, najlepiej do neutralnej Szwajcarii. Ale lubiący ryzyko Georg chciałby przedtem dostać od Ireny kopię memoriału. W sprytną pułapkę, jaką zorganizował Relke, wpadają Irena i Renata - nieświadome, że pomysł z napisaniem memoriału miał służyć do rozpoznania i aresztowania osób przekazujących informacje. Przekupiony przez Abwehrę służący Georga ułatwia zatrzymanie swego pana w chwili, gdy ten - z memoriałem i fałszywym paszportem - w towarzystwie hrabiny Benity zamierza uciekać.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaCzarek AdamskiFranek Relkerotmistrz Jerzy Osnowski, agent polskiego wywiaduRenata von Nietzmer, sekretarka w gabinecie GuderianaIrena von Bender, sekretarka w ministerstwieBenita Altenburg, kochanka i współpracownica Jerzego-Georga Osnowskiegomatka Jurka Osnowskiegoaktorka Monika Schuster, kochanka wielu wyższych oficerów niemieckichmajor Max, przełożony Ireny i RenatyMichal PešekErnst Ruppert, rozpracowujący Irenę von Bendermajor Tadeusz Kaleta, dowódca Czarkapułkownik von Seebohm, zwierzchnik RelkegoHugo Bertman "Hubert", członek komórki Abwehry w Gdańsku, współpracownik polskiego wywiadu; nazwisko aktora pojawia się w napisach odcinka, choć w rzeczywistości w nim nie występujemecenas Albert MilchRuffel, oficer niemieckiego kontrwywiaduVoraczek, oficer Abwehrypracownica Abwehry udająca "Charlottę"Peter, lokaj OsnowskiegobaronowaJacques Dalaron, kierownik działu niemieckiego francuskiego wywiadusłużąca matki Osnowskiegohauptman Fierbain, dowódca niemieckiego kontrwywiaduHeinz Hoffmann, oficer Abwehry we Wrocławiuporucznik Sylwester Madej, agent polskiego wywiadudziennikarka Lotte Rauchdziennikarz BauerHerbert, lokaj barona von Nietzmera; nie występuje w napisach
20
- Odcinek serialu
- Rok produkcji:1991
- 55 min
Admirał Canaris żąda informacji o stanie floty polskiej i rozmieszczeniu wojska na Oksywiu. Radca Voraczek dostarcza Relkemu listę potencjalnych informatorów. Wybór pada na kolejarza Mamela, który ma znajomego w Sztabie Marynarki. Obserwacja kolejarza prowadzona przez Niemców pozwala ustalić Relkemu i Voraczkowi, że w ich siatce nastąpił przeciek. Mamel regularnie odwiedza mieszkanie Ewy Leber pracującej w sztabie niemieckiego dowództwa. Kolejarz jest niewątpliwie łącznikiem między Ewą a polskim wywiadem, któremu dziewczyna dostarcza informacji z dowództwa. Voraczek oraz jego agenci aresztują Ewę i przygotowują zasadzkę na kolejarza. Zatrzymany przez Niemców Mamel zgadza się z nimi współpracować. Ma nadal udawać łącznika Ewy, aresztowanej w sekrecie. Czarek dostaje od niej kartkę z prośbą o szybkie spotkanie, ale brak na kartce umówionych znaków wzbudza jego nieufność. Jedzie do Królewca, lecz pójście do mieszkania Ewy zleca bagażowemu, który chętnie zarobi parę marek. Sam w przebraniu obserwuje, jak agenci Voraczka wyprowadzają jego posłańca od Ewy. Podwójny agent "Hubert" informuje Czarka, że Mamel pracuje dla Niemców i jest przez ich agentów pilnie strzeżony. By go zatrzymać - Polacy organizują misterną akcję, która kończy się powodzeniem. Z Berlina nadchodzi wiadomość, że aresztowany Georg otrzymał wyrok dożywocia, natomiast Benita i Renata - obywatelki niemieckie - karę śmierci.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Obsada aktorskaCzarek AdamskiFranek Relkemajor Tadeusz Kaleta, dowódca Czarkakolejarz Antoni Mamel, współpracownik niemieckiego wywiaduEwa Wicherek-LeberPiotruś Boruta, przyjaciel Czarka z czasów harcerskich, dyrektor w Naczelnej Dyrekcji Kolei Państwowych w GdańskuVoraczek, oficer AbwehryWetter, szef komórki Abwehry w Gdańskuporucznik Filip Sarna, oficer kontrwywiadu w Bydgoszczyporucznik Mirek Chojnacki, oficer polskiego wywiaduZygmunt, oficer polskiego wywiadu, współpracownik CzarkaHugo Bertman "Hubert", członek komórki Abwehry w Gdańsku, współpracownik polskiego wywiaduKitzel, pracownik sopockiego "Grand Hotelu", szef hotelowej komórki Abwehrypanna Zosia, sekretarka w gdańskiej dyrekcji PKPAlbert, członek komórki Abwehry w Gdańskukoleżanka Ewy w Królewcupodwładny Voraczka, uczestnik "kotła" w mieszkaniu Ewykapitan Szpakowski, uczestnik narady w gdańskiej dyrekcji PKPpani Meyer, sąsiadka Ewy w Królewcupodwładny Sarnyporucznik Sylwester Madej, agent polskiego wywiaduoficer gdańskiej policji prowadzący zbrojowniępracownik gdańskiej dyrekcji PKP, uczestnik naradyLenart, podwładny Sarnyczłonek komisji z Warszawy, uczestnik narady w gdańskiej dyrekcji PKPMartin VackarMartin, człowiek Wettera