Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZABÓJCZA PEWNOŚĆ

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2014
  • Premiera:
    2015. 03. 23
  • Barwny, 57 min

Psychologiczny thriller współczesnego angielskiego dramatopisarza, scenarzysty telewizyjnego, Marcusa Lloyda (rocznik 1965). Sztuka "Dead Certain" została napisana w 1999 r. To klasyczny mroczny thriller, trzymający widza w napięciu i niepewności od pierwszej sceny aż do szokującego zakończenia. Kiedy kolejny raz wydaje się, że rozwiązanie zagadki jest już oczywiste, znowu następuje zaskakujący zwrot akcji.
Debiutancka sztuka teatralna Lloyda została umiejscowiona w Londynie i rozgrywa się podczas jednego spotkania dwojga protagonistów: byłej baleriny Elizabeth oraz przystojnego, charyzmatycznego i młodego Michaela. Ona - po wypadku samochodowym porusza się na wózku inwalidzkim, on - bezrobotny aktor - popadł w nałóg alkoholowy. Niepełnosprawna była baletnica zaprasza Michaela do swego domu, oferując sowite wynagrodzenie za przeczytanie sztuki, którą sama napisała. Michael chętnie przyjmuje zlecenie, ale szybko pożałuje swej decyzji. Początkowo wszystko przebiega normalnie. Ich spotkanie nie budzi niepokoju aktora. Z czasem jednak zaczyna uświadamiać sobie, że Elizabeth prowadzi z nim jakąś przedziwną psychologiczną grę. W miarę zagłębiania się w treść sztuki, z przerażeniem odkrywa zaskakujące podobieństwo między scenariuszową fikcją a rzeczywistymi wydarzeniami z własnego życia. Zaczyna nawet zadawać sobie pytanie czy nie postradał zmysłów. Michael czuje się osaczony przez gospodynię, coraz bardziej staje się dla niego jasne, że znalazł się w pułapce, z której nie ma już odwrotu. Tymczasem pętla założona wokół szyi Michaela, zacieśnia się coraz mocniej. A Elizabeth żartuje sobie z niego, kpi, manipuluje jego emocjami, budzi w nim gniew. Z pewnego siebie faceta, aktor przeobraża się we wrak człowieka.
Sztuka Marcusa Lloyda okazała się świetnym materiałem na zbudowanie pełnego napięcia thrillera, w którym oodtwórcy głównych postaci dają prawdziwy popis gry aktorskiej. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZABÓJCZA PEWNOŚĆ
AutorMarcus Lloyd
PrzekładBogusława Plisz-Góral
2022.05.21 08:52:57
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych