Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KARIERA ALFA OMEGI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1990
  • Barwny, 110 min

Kariera Alfa Omegi to wodewil satyryczno - polityczny napisany przez Juliana Tuwima i Mariana Hemara dla teatrzyku Cyrulik Warszawski, wystawiony na tej scenie 4 września 1936 roku. W postaciach Alfa Omegi i Ekscelencji łatwo dostrzec aluzje do postaci słynnego tenora, Jana Kiepury oraz sanacyjnego premiera, Felicjana Sławoja Składkowskiego.
Julian Tuwim i Marian Hemar w sposób zjadliwy przedstawili wycinki z życia Kiepury, któremu nie wystarczała fantastyczna popularność w wielu krajach. W przerwach między ariami wyśpiewywanymi z samochodowych dachów i hotelowych balkonów, dzielił się z publicznością swoimi historiozoficznymi i politycznymi teoriami. Autorzy pokazali jak drwią sobie z megalomanii i wodzowskich zapędów śpiewaka ostatnią sceną spektaklu jest apoteoza w stylu Nocy listopadowej ze starych portretów spoglądają dyktatorzy: Cezar, Napoleon, Mussolini. Na scenie rodzi się godny następca Omega.
Widowisko przeplatane jest najpopularniejszymi pieśniami i ariami z repertuaru Jana Kiepury. Muzykę do piosenek napisanych do oryginalnego spektaklu stworzył Henryk Wars (m.in. Piosenka o szczęściu). Wodewil "Kariera Alfa Omegi" był największym sukcesem w pięcioletniej historii Cyrulika Warszawskiego. Mimo to nie doszło do planowanego wystawienia we Lwowie, a w Sosnowcu urażony ojciec Jasia o złotym gardle (tak zwano Kiepurę), usiłując nie dopuścić do występów teatru, organizował ponoć burdy na widowni, zaś artystów obrzucono zgniłymi jajami.
Przed wojną istniała cenzura prewencyjna i gdy cenzor zaczął coś z tekstów wykreślać, zirytowani autorzy wysłali egzemplarz do premiera Sławoja Składkowskiego, by sam dokonał skreśleń. Ten natychmiast odesłał tekst z adnotacją, że nie wolno wykreślić żadnego słowa. Premier przełknął tę gorzką pigułkę pojawił się na premierze i podobno znakomicie się bawił, oglądając ucharakteryzowanego na siebie Tadeusza Olszę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KARIERA ALFA OMEGI
Wodewil
AutorJulian Tuwim
AutorMarian Hemar

Varia
pokaż

2023.01.18 01:35:03
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych