Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

UCZCIE SIĘ POLSKI

 • Podtytuł: OPOZYCJA W NRD I SOLIDARNOŚĆ
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska, Niemcy
 • Rok produkcji:
  2014
 • Barwny, 42 min

Film o Solidarności i opozycji w NRD został zrealizowany w koprodukcji Telewizji Polskiej i Deutsche Welle. Opozycjoniści NRD próbowali na wszelkie sposoby solidaryzować się z Polakami. To niemal zupełnie nieznany dotąd epizod pokojowej rewolucji. W Polsce prawie w ogóle nie słyszano o wsparciu dla idei Solidarności przez obywateli NRD. Między sierpniem 1980 a końcem 1981 roku, kiedy Solidarność w Polsce została zalegalizowana i miała 10 milionów członków, w NRD wielokrotnie starano się importować idee zza wschodniej granicy. Aby nie dopuścić do rozszerzenia się solidarnościowego ruchu w kraju, władze NRD po prostu zamknęły granicę z Polską. Od jesieni 1980 r. obowiązywały wizy, swoją rolę odgrywała też antypolska propaganda w mediach. Bohaterowie filmu "Uczcie się Polski" to byli opozycjoniści z NRD, którzy podziwiali Polaków i solidaryzowali się z nimi w ich walce o wolność: Thomas Kretschmer, Roland Jahn, Lothar Konig, Peter Blase Rosch, Knut Dahlbor, prof. Rainer Eckert, Axel Reitel, Viktor Witt. Tamte lata wspominają także opozycjoniści z Polski, Bogdan Borusewicz i Władysław Frasyniuk. Wszyscy oni walczyli o obalenie znienawidzonego systemu, funkcjonując w podobnych, a jednocześnie bardzo różnych światach. Polska była w oczach mieszkańców NRD wentylem wolności w całym obozie socjalistycznym.
13 grudnia 1981 r. w Polsce wprowadzono stan wojenny: zdelegalizowano Solidarność, opozycjoniści trafili do więzień, wprowadzono godzinę policyjną, kontrole na rogatkach miast, wyłączono telefony, zamknięto szkoły i wyższe uczelnie, teatry i kina. Thomas Kretschmer wspomina swój pomysł na nietypowe noworoczne kartki, które rozsyłał do znajomych. Na kawałkach materiału czerwonym tuszem było wypisane - 1981 Lernt Polnisch -, czyli "uczcie się po polsku", co w podtekście miało także oznaczać: spójrzcie jak to u nich się robi, bierzcie przykład z Polski. Kretschmer został aresztowany i skazany na 4 lata i 4 miesiące.
Na początku lata 80. w zakładach karnych w NRD przebywało kilka tysięcy więźniów politycznych. Kilkudziesięciu skazanych trafiło do więzienia Stasi w Cottbus. Knut Gahlbor, Axel Reitel, Viktor Witt zorganizowali tu pamiętny strajk głodowy za Solidarność. I to właśnie oni 30 lat później, w październiku 2014 roku, odbyli podróż do Gdańska, gdzie wszystko się zaczęło. W tutejszej siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności spotkali się z idolami z lat swojej młodości, m.in. z Lechem Wałęsą.
Film "Uczcie się Polski" to podwójne - polskie i niemieckie - spojrzenie na tamtą epokę i próba dokonania bilansu przemian po obu stronach Odry. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2015
  Toruń (Festiwal Sztuki Faktu)-II Nagroda w kategorii filmu dokumentalnego
2022.05.21 06:38:49
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl