Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OPOWIEŚĆ Z CIENIAMI MALARZY PROWINCJONALNYCH

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2014
  • Barwny, 24 min

Jest to opowieść z cieniami malarzy. Malarzy z prowincji. Prowincja to obszar daleko od stolicy, którym stolica nie interesuje się nie dlatego, że prowincja nie jest interesująca, ale z tego powodu, że stolica interesuje sie głównie sobą. Od bardzo wielu lat otrzymuję listy z pewnej bliskiej prowincji, nadszedł czas napisać do tamtego nadawcy list ze swojej własnej prowincji, żeby powiedzieć w imieniu własnym i nie tylko, czy dotychczasowe listy celnie trafiały do adresata. Jakie odciskały piętno na prowincjonalnej i stolicznej rzeczywistości. Nasz nadawca swoje piętno konsekwentnie przez dziesięciolecia odciskał na wielu ludzkich indywidualnych prowincjach, a stoliczny był bodaj najbardziej wtedy, gdy otrzymywał przed kilkoma zaledwie laty belwederską profesurę, by - nota bene - niemal w tym samym czasie utracić możliwość pracy ze studentami. Kiedy sztuka epistolografii w upadku, trzeba w krótkim liście i kilkoma zaledwie okolicznościami opowiedzieć o tym tygrysie o gołębim sercu. A więc będzie refektorium sztuki we wsi Marianowo, Będą Owczary sygnalizujące więź rodzinną, będą cienie kilku malarzy - Jerzego Gumieli, Jerzego Chimiaka, Olega Bałakiriewa, Wacka Stanisławczyka. Będą dwie ważne wszechnice, pewnie obie w bardzo gorzkim sosie. I koty. A zwłaszcza Elkap, El Ka Pe (Leśny Kot Profesora). No i będzie oczywiście ukochane miasteczko dzieciństwa - wielkopolski Żerków, jego barokowa świątynia, nieistniejący kirkut i synagoga, pohitlerowskie baseny kąpielowe, gdzie profesor uprawiał w dzieciństwie wyczynowe pływactwo, będzie więc i pływanie. Na Owczarach zamajaczy tato w oficerskim mundurze. To będzie zwięzły list. Wizualny, "do" i "o" profesorze Andrzeju Tomczaku. Andrzej Tomczak: profesor belwederski, artysta grafik, rysownik, malarz, nauczyciel akademicki, inicjator i współtwórca Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej i Akademii Sztuki w Szczecinie. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:31:31
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman