Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

I AM KUBA

 • Tytuł polski: JESTEM KUBA
 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Norwegia, Polska, Niemcy
 • Rok produkcji:
  2014
 • Barwny, 54 min

Bankructwo rodzinnej firmy zmusiło rodziców 12 - letniego Kuby do szukania środków do życia poza granicami naszego kraju. Kiedy zdecydowali się na wyjazd do Austrii, Kuba i jego młodszy brat Mikołaj pozostali w Polsce pod opieką dziadków, których wspomagali znajomi. Największy ciężar odpowiedzialności spadł jednak na barki nieletniego Kuby, który początkowo sam narzucił sobie dyscyplinę, czując się odpowiedzialnym za 7 - letniego brata. To on gotował, przyprowadzał Mikołaja ze szkoły, dbał, by malec szedł spać o odpowiedniej porze. W końcu dorastający Kuba zaczął się buntować przeciwko zbyt dużej odpowiedzialności, która stała się męcząca dla nastolatka, coraz bardziej tęskniącego za normalnym życiem. Już nie wierzył zapewnieniom matki przez telefon, że wkrótce wrócą z ojcem z Wiednia.
"Jestem Kuba" opowiada o samotnym bohaterze, mierzącym się z trudami życia, ale to także obraz współczesnej Europy, wraz z jej bolączkami i unijnymi dogodnościami, jak praca za granicą. Szacuje się, że w Polsce co piąte, a nawet co czwarte dziecko jest eurosierotą, czyli wychowuje się bez rodziców, przebywających za granicą w celach zarobkowych. To drugi dokument reżyserki pochodzącej z Norwegii, Ase Svenheim Drivenes (rocznik 1977). Spędziła nad realizacją filmu 2, 5 roku, obserwując swego bohatera, który dorastał na jej oczach. Śledziła jak organizuje życie swoje i brata po wyjeździe rodziców. Rejestrowała codzienne problemy, te ważne i mniej ważne momenty w życiu braci, chwile radosne i smutne. Patrzyła jak chłopcy ciężko znoszą rozłąkę z najbliższymi. Udało jej się uchwycić rodzinne ciepło i braterską miłość, ale także pokazała inną stronę: nieporozumienia i kłótnie, wreszcie zwątpienie i bunt. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2015
  Tromso (Tromso International Film Festival)-Tromso Palm Award
  dla najlepszego filmu w konkursie: Films from the North
2017.02.24 00:53:21
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman