Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PROROK Z WILNA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 20 min

Film dokumentalny poświęcony wybitnemu myślicielowi polskiemu, rektorowi Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie profesorowi Marianowi Zdziechowskiemu, który w napisanych w okresie międzywojennym książkach "Widmo przyszłości" i "W obliczu końca" trafnie przewidział starcie dwóch totalitaryzmów: komunistycznego i narodowo - socjalistycznego oraz zniewolenie Polski.
Opisując przewrót bolszewicki, kreślił obraz wkroczenia jakichś ciemnych, apokaliptycznych potęg na widownię dziejów. W 1935 roku po powrocie z Berlina wspominał, że w oczach nazistów dostrzegł ten sam demoniczny błysk, co niegdyś w oczach bolszewików. W swym eseju zatytułowanym "Zwiastuny satanizmu w Polsce" pisał o postępującej popularności komunizmu w naszym kraju w tym samym czasie, gdy na Ukrainie podczas sztucznie wywołanego przez władze sowieckie Wielkiego Głodu ludzie umierali milionami, a kanibalizm był codzienną praktyką. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 01:27:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski