Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZAGROŻENIE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1976
 • Premiera:
  1976. 10. 29
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2670 m, 92 min

Film oparty na autentycznych wydarzeniach z 1972 roku, relacjonujący przeżycia byłej więźniarki i głównego świadka oskarżenia w procesie wytoczonym przez władze amerykańskie Herminie Braustein - Ryan, dawnej strażniczce obozu.
Maria udaje się do Nowego Jorku, gdzie toczy się proces przeciwko Gertrudzie Steiner, strażniczce obozu koncentracyjnego w Majdanku. Jest koronnym świadkiem oskarżenia. Obrońca oskarżonej wywiera na Marię brutalny nacisk psychiczny, usiłuje podważyć jej kompetencje jako świadka. Maria, wracając we wspomnieniach do minionych lat, samotna, pozbawiona jakiegokolwiek kontaktu, bliska jest załamania. Przełamuje jednak swój strach i walczy o ujawnienie prawdy. Zapada wyrok - Steiner zostaje deportowana ze Stanów Zjednoczonych. Oficer śledczy i prokurator składają rezygnacje na znak protestu przeciwko metodom, jakimi prowadzone są procesy zbrodniarzy hitlerowskich.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2022.05.21 07:01:07
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski