Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKRADZIONE DZIECIŃSTWO

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 35 min

Film opowiada o losach trojga, z blisko 200 tysięcy dzieci, uznanych przez niemieckich lekarzy SS za "rasowo czystych", zabranych w czasie II wojny światowej z polskich rodzin i polskich sierocińców, poddanych przymusowej germanizacji w tzw. Kinderheimach, a nastepnie oddanych na wychowanie niemieckim rodzinom.
Bohaterkami filmu są: Barbara Paciorkiewicz z Łodzi, zabrana z domu babki, trafiła do rodziny nauczycieli z Lemgo. W Lemgo poznała małą Helgę, ktora także została adoptowana w czasie wojny. Obie dowiedziały się, że nie są Niemkani w 1946 roku, obie przeżyły dramat. Do tego samego Lemgo pani Ludeking, gaulaiterin z NSDAP przywiozła małego Romana, sierotę z Łodzi, któremu zmieniono imię na Herman. Herman dowiedział się o swoim pochodzeniu już jako człowiek dorosły. Alodia Witaszek z Poznania była córką konspiratora - doktora Franciszka Witaszka, straconego w Forcie VII. Zabrana do Heimu, po aresztowaniu rodziców, trafiła do Stendahla pod Berlinem. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:08:46
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman