Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POLSKI LIWIUSZ

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2012
  • Barwny, 30 min

Film przybliża postać Marcina Kromera, jednego z wybitniejszych humanistów polskich XVI wieku, duchownego, dyplomatę, mecenasa, znakomitego stylistę łacińskiego, autora historii Polski, o którym pisali współcześni, że pierwszy pokazał Polskę światu.
Jak na postać tej wagi dla państwa polskiego i historii, zachowała się do dnia dzisiejszego jedynie garstka pewnych informacji o nim samym. Dlatego opowieść o Marcinie Kromerze nierozłącznie toczy się na tle historii ówczesnego państwa polsko - litewskiego i barwnych dziejów Europy, których Kromer był świadkiem, a także kronikarzem. Film jest dokumentalną wędrówką po malowniczych miejscach w Polsce, z którymi Marcin Kromer związał swoje życie. Choć głównym bohaterem jest Marcin Kromer, to współcześnie opowieść będzie prowadził Narrator, grany przez aktora Tomasza Kota. Główny ciężar narracji spoczywa właśnie na nim i jego sposobie przedstawienia tej opowieści, która jest związana z miejscami, obrazami, dokumentami, ale też i anegdotami. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 02:17:10
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.