Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BYDGOSZCZ 1939

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2013
 • Barwny, 28 min

Film o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się w Bydgoszczy jesienią 1939 roku a zwłaszcza 3 i 4 września. Przez propagandę III Rzeszy nazwane zostały „krwawą niedzielą”. Historycy i uczestnicy wydarzeń opowiadają o narastających nastrojach antypolskich od wiosny 1939 roku i niemieckiej dywersji skierowanej przeciwko wycofującym się oddziałom Wojska Polskiego w dniu 3 września. Odpowiedź Polaków na prowokację niemiecką stała się pretekstem do terroru, jaki naziści zastosowali wobec mieszkańców Bydgoszczy od razu po wkroczeniu do miasta 5 września 1939 roku. Relacje badaczy tego okresu nie pozostawiają złudzeń, że cała akcja została perfekcyjnie przygotowana przez niemieckie służby specjalne. O krwawej jesieni w Bydgoszczy mówi m.in. Włodzimierz Kałdowski- fotograf wojennej Bydgoszczy , świadek wielu wydarzeń pierwszych tygodni wojny. W filmie wykorzystano niepublikowane do tej pory fotografie pochodzące z Archiwum Miejskiego w Bydgoszczy i bydgoskiego Muzeum Okręgowego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2014
  Warszawa (Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych)-Wyróżnienie Towarzystwa Wiedzy Obronnej
2017.02.11 01:38:46
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski