Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POEZJA I MASZYNY

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 29 min

Historia Hipolita Cegielskiego jest opowieścią o przekraczaniu granic. Bohater jest typem self - made mana. Potrafi stworzyć siebie, ponieść porażkę i stworzyć siebie na nowo. Gdy osiąga sukces, pozwala sobie na luksus (np. 20 - pokojową willę), ale lepiej niż ktokolwiek inny w historii Poznania uosabia postawę społecznej odpowiedzialności przedsiębiorcy wobec słabszych warstw społecznych i wobec społeczności lokalnej. Jest na pewno patriotą, ale nigdy nie bierze udziału w spiskach. A gdy z profesora literatury, wybitnego intelektualisty zostaje skromnym kupcem (bo dopiero potem wybitnym fabrykantem), przekracza właśnie granicę, robi wielki krok, symboliczny dla całej społeczności wielkopolskiej: obiera cywilizacyjny rozwój jako najlepszą rękojmię swojego powodzenia i pomyślności Polaków. To czyni z jego losu figurę do dziś aktualną, może nawet - dziś szczególnie aktualną. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.02.24 10:40:28
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman