Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWRÓT PO ŚMIERĆ

w TEMIDA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1985
 • Premiera:
  1987. 12. 02
 • Barwny, 76 min

Pewnego czerwcowego wieczoru krakowska prostytutka o przezwisku Rączka zostaje zaczepiona przez pokrwawionego mężczyznę, który chce z nią spędzić noc. Dziewczyna wyraża zgodę, ale gdy następnego dnia dowiaduje się, że w pobliżu miejsca, gdzie zaczepił ją tajemniczy klient, dokonano makabrycznej zbrodni, donosi policji o nocnym spotkaniu. Wszystko wskazuje na to, że zamordowanym jest Jan Bigalski, mężczyzna, który kilka miesięcy wcześniej wrócił do kraju po pobycie w Ameryce. Policja identyfikuje go wyłącznie na podstawie paszportu, gdyż twarz zamordowanego jest całkowicie zmasakrowana. Z zeznań osób, które poznały Bigalskiego, wynika, że przywiózł on do kraju sporo gotówki i nosił się z zamiarem rozkręcenia tu jakiegoś interesu. W tym celu odwiedzał go mężczyzna, który miał zostać jego wspólnikiem. Nosił długi płaszcz i dużo palił. Policja ustala, że potencjalnym wspólnikiem był niejaki Jan Rumień, podoficer zwolniony ze służby ze względu na fatalną opinię wśród przełożonych. Na podstawie zdjęcia Rączka rozpoznaje w nim również swego zakrwawionego klienta. Okazuje się ponadto, że właśnie Rumień nakazał pracownikowi przechowalni bagaży dostarczyć sobie bagaż do hotelu, ale na miejscu już go nie odebrał, gdyż wcześniej wyjechał. W takiej sytuacji sędzia nakazuje wysłać za nim list gończy. Poszukiwania nie trwają długo - Rumień sam zgłasza się na policję. Przedstawia swoją wersję wydarzeń, lecz zeznania świadków i dowody świadczą przeciwko niemu. Ale mężczyzna uparcie nie przyznaje się do winy. Mimo to zostaje skazany. Tajemnica zagadkowej zbrodni wyjaśnia się dopiero w 1939 r., na początku wojny. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PITAVAL KRAKOWSKI
AutorStanisław Waltoś
2022.03.26 08:46:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman