Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POD OPIEKĄ ŚWIĘTEGO DYMITRA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2013
 • Barwny, 27 min

Życie mieszkańcy wsi Saki i Zaleszany w województwie Podlaskim w Polsce od wieków jest związane z cudotwórczą ikoną świętego Dymitra z Salonik. Według miejscowej legendy, jednemu z mieszkańców Sak który był w tureckiej niewoli święty Dymitr pomógł wrócić w rodzinne strony. Cudotwórcza ikona znajduje się w cerkwi prawosławnej w Sakach. Od lat przyciąga tysiące pielgrzymów, którzy proszą świętego o zdrowie, pomyślność dla siebie i bliskich. W 1946 roku wieś Zaleszany była spacyfikowana przez polski oddział partyzancki tylko dlatego, że jej mieszkańcy byli prawosławnymi Białorusinami. Zamordowano 14 osób, w tym sześcioro dzieci. Dziś na miejscu zbrodni powstaje prawosławny monaster świętego Dymitra z Salonik.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2013
  Kijów (Międzynarodowy Festiwal Kina Prawosławnego "Pokrow")-Dyplom Specjalny
  dla najlepszego producenta
 • 2014
  Obnińsk (Międzynarodowy Prawosławny Festiwal Filmowy)-Nagroda Specjalna Rady Ekspertów
2017.02.11 03:14:06
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor