Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CICHOCIEMNI. WYWALCZ WOLNOŚĆ LUB ZGIŃ

  • Film dokumentalny - fabularyzowany
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2013
  • Barwny, 61 min

Twórcy filmu towarzysząc w pracy znanemu autorowi książek historycznych, Kacprowi Śledzińskiemu, zgłębiają tajemnice życiorysów kilku z cichociemnych. O ich losach opowiadają liczni naoczni świadkowie tamtych wydarzeń, sami żyjący jeszcze cichociemni, liczne archiwalia oraz fabularyzowane sekwencje ukazujące najbardziej dramatyczne sytuacje i brawurowe akcje bohaterów filmu. W filmie występują także żołnierze GROM-u, elitarnej jednostki wojskowej, w której w szczególny sposób kultywuje się tradycję cichociemnych. Uczestnicząc w szkoleniu gromowców widz może zobaczyć, jak wyglądało szkolenie w tego typu jednostkach kiedyś, a jak wygląda teraz. Jedne z ostatnich kadrów filmu zbliżają widza do niewyjaśnionych do dzisiaj tajemnic, związanych z losem cichociemnych, którzy zostali zamordowani w katowniach UB. Miano o nich całkowicie zapomnieć, jednak właśnie teraz na jaw wychodzą tak długo skrywane fakty, które być może przywrócą pamięć i honor tym niezwykłym bohaterom, których życiorysy mogą być wzorem dla wielu Polaków.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 08:44:57
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman