Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ENAK

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Niemcy
 • Rok produkcji:
  1992
 • Premiera:
  1993. 12. 06
 • Barwny + czarno-biały, 81 min

W Stanach Zjednoczonych wybucha gigantyczna afera. Wysłany w przestrzeń kosmiczną Charles Enak odmawia powrotu na Ziemię. Nie podaje żadnych motywów swej decyzji. Tymczasem świat pogrąża się w kryzysie politycznym - największym od czasów zimnej wojny. Próby automatycznego sprowadzenia statku na Ziemię spełzają na niczym, Enak wyłączył bowiem urządzenia pokładowe. Żądni sensacji reporterzy zaczynają "rozpracowywać" bohatera skandalu. Odnajdują jego byłą żonę, badają jego przeszłość w komunistycznej Polsce. Wkrótce odkrywają, że Charles Enak vel Karol Enakowski posiada niezwykłą właściwość: potrafi wpływać na ludzką podświadomość...
Nieco tajemniczo brzmiący tytuł filmu Sławomira Idziaka jest nawiązaniem do słynnego "Obywatela Kane'a" Orsona Wellesa. "Enak" to po prostu "Kane" czytane wspak. Konstrukcja scenariusza także przypomina arcydzieło Wellesa. O życiu głównego bohatera opowiada się w "Enaku" za pośrednictwem osób, które go znały. Mocną stroną utworu są zdjęcia i montaż. Fabuła bez zgrzytów miesza się tu z czarno-białymi materiałami archiwalnymi z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Ozdobą filmu jest też udział eksportowej gwiazdy Irene Jacob, znanej ze znakomitego występu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1992
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji
2022.05.21 07:13:55
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency