Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PARAUSZEK I PRZYJACIELE

 • Serial animowany
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2012-2014
 • Premiera:
  2013. 09. 01
 • Barwny, 26 odcinków x ok. 10 min

  Seria 1: Odcinki: 1-13. Lata produkcji: 2012-2013. Emisja od 1 września 2013.
  Seria 2: Odcinki: 14-26. Rok produkcji: 2014. Emisja od 1 kwietnia 2014.

"Parauszek i przyjaciele" to serial realizowany w poklatkowej technice (stop motion) animacji lalkowej. Tytułowy bohater to mały zajączek, mieszkający wraz z grupą przyjaciół w krainie zwanej Naszym Lasem. Obok Parauszka wśród występujących postaci znajdują się Zajączka Usia, Sroka Madzia, Łoś Łopatek, Bóbr Klepek, Wiewiórka Kitka, Wilk Waldek, Lis Fredek i Miś Benek. Losy dziewiątki małych bohaterów obserwowane są przez wszechwiedzącą, mądrą Sowę Uhu, komentującą wydarzenia z dorosłego punktu widzenia. Każdy z odcinków w przystępny dla dzieci sposób porusza takie problemy jak szacunek, przyjaźń, tolerancja, odwaga, wytrwałość czy mądrość. Dzięki perypetiom zwierzątek dziecięcy widzowie uczą się dobrego wychowania, zasad, działania w grupie, odpowiedzialności i wiary we własne siły. "Parauszek i przyjaciele" to powrót do mądrej dydaktyki, podanej w sposób dostosowany do współczesnych realiów.

Odc. 1 - Klucz: Parauszek wyremontował swój domek w Naszym Lesie. Z tej okazji zaprasza przyjaciół na wspólne świętowanie i przygotowuje wspaniały tort - niespodziankę. Niestety, na przyjęciu okazuje się, że w tajemniczych okolicznościach zniknął klucz do spiżarni…Ten wypadek podsuwa Lisowi i Wilkowi pewien niecny plan… Przypowieść o tym, jak brzydko jest przywłaszczać sobie cudzą własność.
Odc. 2 - Koncert: Parauszek marzy o muzycznej karierze. Wpada na pomysł, by wraz z przyjaciółmi zorganizować koncert. Każdy gorliwie przygotowuje się do występu, nie bacząc zupełnie co zagrają inni. Jedynie sroka Madzia - znana melomanka, nie może wytrzymać hałasu. Wyjaśnia Parauszkowi, że aby powstała muzyka, konieczna jest…harmonia! Opowieść o tym, jak ważne są ład, porządek i współpraca.
Odc. 3 - Samolot: Łoś Łopatek dostaje wspaniały samolot - zabawkę. Pokazuje go najlepszemu przyjacielowi Parauszkowi, ale sam mianuje się pilotem i nie chce wypuścić zabawki z łapek. Zabawa Łopatka kończy się jednak, gdy zbyt mocno nakręcony samolot ginie za wzgórzami, a do akcji wkraczają Lis i Wilk. Czy Parauszek pomoże Łopatkowi? Opowieść o przyjaźni i o tym, jak dobrze jest dzielić się tym, co mamy…
Odc. 4 - Lekarstwo: Bóbr Klepek jest mocno przeziębiony. Na ratunek przyjacielowi biegnie Łopatek, ale nieszczęśliwie upada i rozbija kolano. Spotyka go w lesie Parauszek, który deklaruje pomoc. Na wstępie zapomina jednak syropu malinowego dla Klepka i po drodze rozprasza się kompletnie, trafiając na pyszne jagody…To jednak dopiero początek Parauszkowych kłopotów z pomaganiem…Czy przyjaciele doczekają się Zajączka? Przestroga, by nie podejmować się zbyt wielu zadań na raz!
Odc. 5 - Biwak: Biwaki są zawsze ekscytujące - i przyjaciołom z Naszego Lasu również dostarczą emocji! Parauszek i Usia zostają wyznaczeni, by na nocnej warcie strzec biwakowej flagi. Lis i Wilk natychmiast rozpuszczają plotkę, że nocą w lesie grasuje potwór…Czy rzeczywiście pojawi się, by ukraść flagę? I kto będzie bał się ostatni? Historia o tym, że nikt nie lubi być straszony, a noc jest w gruncie rzeczy naszym przyjacielem.
Odc. 6 - Królewski piknik: Podczas wizyty u Sroki Madzi Usia znajduje niezwykły przedmiot - koronę po sroczej ciotce. Postanawia, że zostanie królewną, zaś Madzię mianuje na pierwszą damę dworu. Dziewczynki chcą to ogłosić przyjaciołom, urządzając królewski piknik. Niestety Usia zbyt szybko nabiera królewskiej maniery i zaczyna zadzierać nosek…Opowieść o tym, że bycie królewną jest dobre tylko w bajkach!
Odc. 7 - Nocny Bohater: W Naszym Lesie zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy: ktoś nocą pomaga jego mieszkańcom. Przyjaciele zastanawiają się, któż może być nocnym bohaterem. Sytuację postanawia wykorzystać Lis Fredek i z pomocą Wilka ogłasza, że to właśnie on. Kłopot pojawia się dopiero wówczas, kiedy Usia naprawdę potrzebuje pomocy…Opowieść o tym, że prawdziwy bohater jest skromny i bezinteresowny. I może taki jest gdzieś wokół nas?
Odc. 8 - Poszukiwacze Skarbu: Sowa przygotowuje przyjaciołom niespodziankę: mapę, która prowadzi do ukrytego w lesie skarbu. Niestety, Parauszek, Fredek i Łopatek popadają w konflikt który z nich pierwszy znalazł mapę i w efekcie rozdzierają ją na trzy części. Przyjaciele dzielą się więc na trzy drużyny i błąkają po lesie, każdy ze swoim fragmentem. Czy połączą wreszcie siły, by poszukać razem? No i co okaże się tym wielkim skarbem? Opowieść o sile wspólnego działania i tym, co najcenniejsze.
Odc. 9 - Ratujmy Misia: Parauszek i Usia znajdują chorego Benka. Są przekonani, że Miś pochorował się z przepracowania…Szukają dla niego rozmaitych lekarstw i niemal każdy z mieszkańców Naszego Lasu ma świetny pomysł jak go wyleczyć. Kolejne próby kończą się jednak fiaskiem, a Miś cierpi coraz bardziej. Dopiero mądra diagnoza Bobra Klepka wyjaśnia powody niedyspozycji. Przypowieść o tym, że co za dużo, to niezdrowo…
Odc. 10 - Żartowniś: W Naszym Lesie pojawia się żartowniś, który w brzydki sposób psoci w domu każdego z przyjaciół. Usi kradnie szlafrok w serduszka, Parauszkowi podmienia farby do malowania drzwi, a Madzi psuje autoportret. Przyjaciele wołają na pomoc Klepka - detektywa i postawiają nietypowo ukarać żartownisia…Przypowiastka o tym, że żarty mogą być śmieszne, o ile nikomu nie szkodzą!
Odc. 11 - Okulary: W Naszym Lesie szykują się wielkie piłkarskie zawody. Wszyscy wezmą w nich udział - jedni jako kibice, inni jako zawodnicy. Do trenującego Lisa i Wilka chce przyłączyć się Wiewiórka Kitka. Chłopcy jednak twierdzą, że…wiewiórki nie odróżniają piłki od orzecha! Do tego Kitka gubi okulary i zupełnie nic nie widzi. Czy uda jej się udowodnić wszystkim, że jest doskonałym sportowcem? Przypowieść o tym, że każdy zasługuje, aby dać mu szansę.
Odc. 12 - Urodzinowa przejażdżka: W dzień urodzin Parauszek zupełnie zapomina o swoim święcie, przejęty uruchomieniem nowego samochodu. O poranku przybiega do niego zrozpaczona Madzia, która zgubiła pewną szkatułkę. Wspólnie z Usią wyruszają na poszukiwania. Okazuje się, że szkatułka już ma znalazców, którzy chcą dokonać wymiany…Opowieść o tym, że dobro zawsze do nas wraca.
Odc. 13 - Zguba: Każdy z nas ma jakieś własne skarby. Bóbr Klepek ma szklaną kulę, którą dostał w prezencie od Parauszka. Pewnego dnia Klepek niefortunnie gubi swój skarb. Kula wędruje w ręce coraz to nowych znalazców, którzy chcą ją zatrzymać. W końcu zguba trafia w łapki Usi. Czy uda jej się odnaleźć prawowitego właściciela? Przypowiastka o tym, że nie można sobie przywłaszczać znalezionych rzeczy.
Odc. 14 - Bursztynowa wróżka: W lesie odbywa się festyn, na który każdy z przyjaciół przygotowuje coś specjalnego. Lis z Wilkiem urządzają stanowisko magiczne, którego główną atrakcją jest automat przepowiadający przyszłość - bursztynowa wróżka. Automat nie działa jednak samodzielnie… Opowieść o tym, że kłamstwo ma krótkie nogi.
Odc. 15 - Leśny teatr: Parauszek postanawia wystawić w lesie przedstawienie teatralne. Jednak podczas prób nic nie układa się tak jak powinno. Występujący w roli narratora Lis dostaje czkawki, wcielający się w rolę smoka Łoś nie może zapamiętać kwestii, a grający rycerza Wilk wstydzi się i nie chce mówić. Czy przyjaciołom uda się przezwyciężyć trudności?
Odc. 16 - Marzenie: Parauszek marzy, by nauczyć się latać. Konstruuje z Łosiem drewniane skrzydła, ale one nie pozwalają mu nawet na chwilę oderwać się od ziemi. Uczącego się latać Zajączka podglądają Lis i Wilk. Lis wpada na pomysł, aby wykorzystać naiwność przyjaciela i zorganizować mu kurs latania. Razem z Wilkiem przygotowuje dla Parauszka małe przedstawienie...
Odc. 17 - Ekologiczni przyjaciele: W lesie panuje kompletny bałagan, wszędzie pełno śmieci i odpadków, o które potykają się mieszkańcy. Wszyscy postanawiają posprzątać las i posegregować śmieci, jednak Lis i Wilk nie chcą brać udziału w akcji. Przekonuje ich do tego Bóbr, który tłumaczy, że zebrane śmieci będą zutylizowane w fabryce i przerobione na inne przedmioty - np. zabawki. Lis i Wilk zmotywowani chęcią posiadania nowych zabawek, zaczynają porządkować las…
Odc. 18 - Sławna piosenkarka: Do Sroki przyjeżdża w odwiedziny kuzynka. Jest ona nieco nieśmiała i niezbyt pewna siebie, przez co obawia się jak przyjmą ją przyjaciele Sroki, których ma poznać na organizowanym przez Madzię wieczorku zapoznawczym. Wpada więc na pomysł, by podać się za sławną piosenkarkę, zakładając, że sława i prestiż pomogą jej zjednać przyjaźń mieszkańców lasu i wywrzeć na nich odpowiednie wrażenie. Czy przyjaciele z Naszego Lasu powitają ją z entuzjazmem?
Odc. 19 - Leśny olbrzym: Parauszek i przyjaciele postanawiają odnaleźć najgrubsze drzewo w lesie i nadać mu nazwę od imienia zwycięzcy tych poszukiwań. Tymczasem Lis i Wilk wyprawiają się do lasu, aby ściąć drzewo, które posłuży im za opał. Poczynania Lisa i Wilka stają się pretekstem do udzielenia lekcji na temat szanowania drzew i dbania o las.
Odc. 20 - Detektyw Parauszek: Parauszek z Łosiem otwierają biuro detektywistyczne i pomagają przyjaciołom w rozwiązywaniu drobnych problemów. Pewnego dnia w Naszym Lesie zaczynają ginąć różne rzeczy. Przyjaciele robią się podejrzliwi względem siebie i obwiniają się nawzajem o kradzież. Parauszek wszczyna śledztwo, by wyjaśnić sprawę... Odcinek o tym, że nie można bezpodstawnie oskarżać innych i o tym, że trzeba umieć przepraszać.
Odc. 21 - Dzień Łasucha: W lesie odbywa się "Dzień Łasucha", w związku z którym organizowany jest coroczny konkurs na najlepszego leśnego cukiernika. Lis i Sroka podczas przygotowań do konkursu przez przypadek kosztują ciastka upieczone przez Kitkę, które okazują się wyśmienite. Lis i Sroka postanawiają więc wykorzystać talent kulinarny Kitki i proszą ją o pomoc w przygotowaniu konkursowych potraw. Kitka, choć sama bardzo chciałaby wystartować w konkursie, nie potrafi odmówić przyjaciołom. Odcinek o asertywności i umiejętności mówienia "nie" oraz o tym, że istnieje granica pomiędzy pomocą, a dawaniem się wykorzystywać.
Odc. 22 - Zły dzień: Sroka ma zły dzień, cały czas narzeka, kłóci się z przyjaciółmi i obraża się kolejno na wszystkich mieszkańców lasu. W końcu stwierdza, że ma wszystkich dość i postanawia się wyprowadzić, by spędzić resztę życia w samotności. Jednak podczas samotnego pobytu w lesie Sroka zmienia zdanie i zaczyna tęsknić za przyjaciółmi, lecz nie potrafi znaleźć drogi powrotnej do domu. Odcinek o tym, że nie warto się obrażać i patrzeć na świat zbyt pesymistycznie, że trzeba docenić to, co się ma, bo nawet jeśli czasem jesteśmy na siebie źli to nie znaczy, że się nie kochamy.
Odc. 23 - Wybory na wodza: Mieszkańcy lasu postanawiają pobawić się w Indian i wybudować własną indiańską wioskę. Jednak podczas zabawy dochodzi do sprzeczki: kto powinien zostać wodzem plemienia? Chętnych do pełnienia tej funkcji jest dwoje - Usia i Lis. Za kandydatami opowiadają się przyjaciele - troje za Usią i troje za Lisem. Decydujący głos należy do Parauszka, ale ten nie jest do końca zdecydowany na kogo powinien zagłosować. Rozpoczyna się więc kampania…
Odc. 24 - Konkurs piosenki: Zbliża się konkurs piosenkarski. Wszyscy przygotowują się do występów, szlifując głosy i repertuar. Sroka strasznie fałszuje, ale zrobi wszystko, żeby wygrać. Lis czując dobry interes zdradza jej w sekrecie sposób na cudowny głos. Trzeba zakopać szkatułkę z kosztownościami o północy pod starą wieżą. Do rana wyrośnie z niej roślina, której napar w cudowny sposób zmieni głos Sroki. Czy eliksir zadziała, a Sroka wygra konkurs?
Odc. 25 - Grzybobranie: Mieszkańcy lasu postanawiają wybrać się na grzybobranie. Ambitny Łoś pożycza nawet od Usi ogromny kosz w nadziei na znalezienie wielu grzybów. Tymczasem Lis i Wilk wyrzucają do lasu kolejną porcję śmieci ze swojego sklepu. Gdy wszyscy wyruszają na grzyby, zauważają że wszędzie porozrzucane są odpadki i nie ma ani grzybów, ani jeżyn. Opowieść o tym, że zaśmiecając swoje otoczenie szkodzimy także samym sobie.
Odc. 26 - Pisankowa zabawa: W Naszym Lesie nadchodzi Wielkanoc, a wraz ze świętem - pisankowe zawody. Drużyny muszą odnaleźć pisanki ukryte w całym lesie. Na poszukiwaczy czekają zagadki-podpowiedzi, które doprowadzą ich do celu. Przyjaciele wyruszają na poszukiwania, a Lis wpada na pomysł, jak wszystkich przechytrzyć i wygrać zawody. Czy mu się uda?

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2015
  Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji O!PLA-Wyróżnienie
  za zajęcie II miejsca; w kategorii: "Teraz - przedszkolaki mają głos!"; za odcinek "Leśny teatr"

PARAUSZEK I PRZYJACIELE w internecie

2023.01.18 01:18:49
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego