Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NARODZONA PO RAZ DRUGI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2009
  • Barwny, 39 min

Maria Kowalska pochodzi z Wilna (Masza Fajsztejn, ur. 1939r.). Po wejściu Niemców do miasta we wrześniu 1941 r. rodzina znalazła się w wileńskim getcie. Tam Masza ciężko zachorowała. Wtedy matka przeprowadziła ją na aryjską stronę i powierzyła polskiej niani, pani Butkiewicz. Ta, ryzykując życie, zaopiekowała się schorowaną dziewczynką i do końca wojny ukrywały się we wsi Niemenczyn. Wtedy Masza Fajsztejn przybrała imię i nazwisko Marysia Butkiewicz. Udało się jej przeżyć holocaust, a po wojnie wraz z panią Butkiewicz zostały przesiedlone do Węgorzewa na Mazurach. Niania cały czas opiekowała się Marysią. Ukończyła ona liceum, a potem poszła na kursy buchalteryjne. Rok później wyszła za mąż i wyjechała do Żagania. Zaczęła pracować w księgowości. Niania zmarła w 1990r. , dwa lata później została odznaczona medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Po śmierci męża w 2003 r. pani Maria umieściła w Internecie apel. Prosiła o jakiekolwiek informacje o swojej zaginionej rodzinie. Marzyła o odnalezieniu kogokolwiek z krewnych. Bała się, że wszyscy zginęli w czasie wojny, ale okazało się, że się myliła. W Hajfie odnaleźli się jej krewni. Pani Maria pojechała w 2007 r. na spotkanie z rodziną. Jej własną rodziną, gdyż, jak twierdzi, urodziła się po raz drugi. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 05:02:10
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski