Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KAPITAŁ, CZYLI JAK ZROBIĆ PIENIĄDZE W POLSCE...

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1989
 • Premiera:
  1990. 02. 12
 • Gatunek:
  Komedia, Film obyczajowy
 • Barwny (negatyw: Agfa XT 320), 2888 m, 105 min

Bohater filmu, młody naukowiec Piotr Nowosad, przez kilka lat przebywał na stypendium na Zachodzie. Teraz wraca do kraju ze sporą sumą zaoszczędzonych dewiz. Zdając sobie sprawę z tego, że z uniwersyteckiej pensji nie utrzyma żony i dziecka, postanawia dobrze zainwestować przywieziony kapitał. Zaczyna od frytek i zapiekanek, później otwiera punkt ksero, biuro matrymonialne, a nawet próbuje hodować i eksportować żaby do Francji. Jednak żaden z tych interesów nie idzie mu dobrze. A wszystko za sprawą fatalistycznej postaci, która raz występuje jako inspektor sanepidu, innym razem jako działacz Ligi Ochrony Przyrody. Dodatkowo bohater nie umie się zupełnie poruszać w gąszczu ciągle zmieniających się przepisów prawnych. W efekcie jego działalność kończy się kompletną klapą i utratą całego kapitału. Małżeństwo z Barbarą rozpada się - żonie nie odpowiada spadek poziomu intelektualnego Piotra i jego nowe problemy. Nieszczęśnik jest bliski załamania, gdy nieoczekiwanie okazuje się, że otrzymał prestiżową i wysoką pod względem finansowym nagrodę na Zachodzie, za napisaną przed kilku laty pracę naukową. Ma za co żyć, a i żona zostaje przy nim.
"Oczywiście komedia komedią, więc Falk dopisuje jej happy end w amerykańskim stylu, nie jest on jednak istotny, tak jak w sumie nieistotne są te czy inne perypetie bohatera. Liczy się przede wszystkim doskonała obserwacja światka naszych - pożal się Boże! - rekinów finansjery, ich pogardliwego stosunku do mądrych - ale głupich, bo nie umiejących robić pieniędzy - reprezentantów elity naukowej, czy jakiejkolwiek innej poza finansową" - pisała o filmie w roku 1990 jedna z recenzentek.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 02:31:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.