Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FEMINA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1990
 • Premiera:
  1991. 02. 19
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 84 min

Po pięcioletniej przerwie Piotr Szulkin zrealizował w roku 1990 kolejny film. Jego poprzednie obrazy "Golem", "Wojna światów", "O - bi, o - ba, koniec cywilizacji", "Ga, ga - chwała bohaterom" utrzymane były bardziej lub mniej w konwencji science fiction. Wyróżniała je jednolita, pełna niesamowitości, mroczna sceneria, apokaliptyczne wizje przyszłości. Zainspirowana "Pięknością dnia" Luisa Bunuela "Femina" jest adaptacją powieści Krystyny Kofty "Pawilon małych drapieżców".
Bohaterką filmu jest Bogna, trzydziestoletnia kobieta zagubiona w otaczającej ją rzeczywistości i niezbyt szczęśliwa w życiu prywatnym. Po wyjeździe męża na zagraniczne stypendium Bogna dowiaduje się, że umarła jej matka. Wyjazd do rodzinnej miejscowości na pogrzeb staje się swoistą podróżą w czasie, podczas której odżywają wspomnienia z niezbyt szczęśliwego dzieciństwa. Bogna dorastała bowiem w rodzinie zdominowanej przez matkę - dewotkę (stąd jej imię Bogna - poświęcona Bogu). Z drugiej strony na jej osobowość wpłynął również ciążący na latach pięćdziesiątych - okresie jej dzieciństwa - kult jednostki. W sennych koszmarach nawiedzał ją sam Józef Stalin. Teraz jako dorosła kobieta nie może się od tej przeszłości uwolnić, popada ze skrajności w skrajność. Korzysta z nieobecności męża i próbuje "innego" życia, kolejno trafia do łóżka kolegi z pracy, później daje się uwieść koleżance, na koniec próbuje swych sił jako prostytutka. Kiedy pozna już smak takiej miłości, dokona rozrachunku z własną przeszłością i uwolni się od wspomnień, z własnego wyboru powróci do życia rodzinnego, W ostatniej scenie filmu widzimy Bognę odchodzącą razem z synkiem i mężem w zamglony krajobraz, w stronę symbolicznej Arkadii. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PAWILON MAŁYCH DRAPIEŻCÓW
Powieść
AutorKrystyna Kofta
W czołówce nie ma informacji o pierwowzorze literackim scenariusza; informacja za słownikiem "Współcześni pisarze i badacze literatury. T. 4"

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1991
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za kostiumy
 • 1991
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nominacja w kategorii: Najlepszy film
 • 1991
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nominacja w kategorii: Najlepsza reżyseria
 • 1991
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nominacja w kategorii: Najlepsze zdjęcia
 • 1991
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nominacja w kategorii: Najlepsza scenografia
 • 1991
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nominacja w kategorii: Najlepsza drugoplanowa rola kobieca
2022.05.21 07:13:07
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl