Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWRÓT WABISZCZURA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1989
 • Premiera:
  1989. 12. 18
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 2741 m, 96 min

  Lokacje: Żarki koło Myszkowa, Pustynia Błędowska Łódź (cegielnia przy ul. Krokusowej), Tadżykistan.

Płowy jedzie volkswagenem górską drogą, wioząc dwunastoletnią córkę. Nie przyjmuje przestrogi przygodnego kierowcy, by zawrócić. Wkrótce potrąca nieostrożnego sprzedawcę owoców południowych, namolnie oferującego swój towar. Świadkiem groźnego wypadku jest brodaty pastuch stojący opodal z motorowerem. Płowy, silnie wzburzony, usiłuje w okolicy szukać pomocy lekarskiej. Kiedy wraca do auta, zastaje córkę z poderżniętym gardłem. Ciała potrąconego chłopaka nie ma. Po chwili spostrzega znikającą w oddali sylwetkę pastucha. Rusza za nim, ale kiedy już się do niego zbliża, traci panowanie nad kierownicą i volkswagen spada ze stoku, staje w płomieniach.
Pastuch spokojnie rusza w dalszą drogę...
Miasteczko w pustynnej górskiej okolicy. W hotelu miejscowy burmistrz zażywa intymnych uciech z Niebieskooką. Znalazłszy go tam, Europejczyk donosi, że do miasteczka zbliża się kilka licznych grup turystów. Zostaje odesłany z poleceniami do komisarza. Bary mają być czynne do północy, domy uciech do rana, a komisarz ma dyskretnie wybadać, czy przybysze nie mają przy sobie broni.
Pierwsze grupy barwnie przyodzianych punków, jeży i czubów napływają do miasta.
Nazajutrz burmistrz oficjalnie wita zgromadzoną na placu młodzież. Usiłuje pozyskać przybyłych, wzywa do przestrzegania obowiązujących praw i obyczajów, choć jednocześnie zapowiada, że władza, którą reprezentuje, nie interesuje się ani obyczajami, ani treścią dokumentów przybyszów. Gotów jest tolerować nawet zażywanie narkotyków, byle szprycowanie nie odbywało się na oczach miejscowej dziatwy... W mieście zjawia się potłuczony i wyczerpany Płowy. Zostaje rozpoznany przez jedną z dziewczyn, która pamięta go z jakiegoś koncertu jako znakomitego solistę. Płowy wypytuje recepcjonistę hotelu o mężczyznę jeżdżącego motorowerem. Niebawem do jego pokoju zagląda Niebieskooka. Wspominają wspólną przeszłość. On nie chce jej wyjawić wprost losu ich córki. Pyta natomiast o mężczyznę z motorowerem...
Europejczyk chciałby wyjechać z miasta z Niebieskooką. Burmistrz wybija mu ten pomysł z głowy, gdyż sam zamierza mieć z nią syna. Płacąc Europejczykowi za zdobywanie informacji, nakłania go do inwigilowania swej niewiernej żony...
Rano rozchodzi się wiadomość, że w nocy ktoś wyrżnął w mieście całą trzodę i wszystkie konie. Podejrzenie pada na punków. Pod wieczór ludzie komisarza brutalnie rozprawiają się z młodymi. Biją na oślep pierwszych z brzegu, nie oszczędzają dziewczyn...
W burmistrzu rodzi się podejrzenie, że inicjatorem wszystkich zajść jest komisarz, który zapewne dybie na jego stanowisko i chce sprowokować do interwencji wojsko z centrali.
Pod wieczór młodzi na rynku poddają się swobodnie zmysłom, rytmicznie podrygują, dziewczyny obnażają swe wdzięki, przyciągając rówieśników z miasta. Korzystając z mroku Szczur, prawa ręka komisarza, zwala się na leżącą na ziemi roznamiętnioną dziewczynę...
Brodaty pastuch usiłuje po kryjomu ukraść z ciężarówki punków benzynę, ale kierowca spostrzega intruza, włącza motor i ruszając gwałtownie miażdży go kołami. Napięcie w mieście narasta. Bank zawiesił wypłaty. Zaczyna brakować żywności, woda podlega racjonowaniu. Zostaje zgwałcony nienormalny syn burmistrza, a żona notabla usiłuje skłonić go do ucieczki. W trakcie ich rozmowy ktoś rzuca kamieniem w szybę. Burmistrz dobywa z szuflady rewolwer... Wychodzi na rynek i chwytając za tubę, daje młodym przybyszom trzy godziny na opuszczenie miasta. Wstępuje do komisariatu i żąda wydania broni z depozytu. Na przekór komisarzowi włamuje się do magazynu, ale wnętrze okazuje się puste. Komisarz uważa, że trzeba wezwać z centrali wojsko. Okazuje się jednak, że poczta została unieruchomiona, kable zerwane, miasto jest odcięte od świata. Komisarz wysyła więc do stolicy dwóch ludzi.
Notable wraz z rodzinami ewakuują się do magistratu. Trwa narada, ktoś sugeruje, że Płowy mógłby wyprowadzić punków z miasta. Burmistrz każe go przywołać. Płowy stawia surowe warunki. Widząc, że odzyskanie Niebieskookiej napotyka na opór burmistrza, żąda złota i nie czekając na decyzję, zabiera mu okazałą dewizkę i sygnet z kamieniem. Złoty zegarek burmistrz oddaje mu sam. Żona burmistrza spostrzegając, że Płowemu wciąż mało walorów, krzykliwie domaga się, aby inni także poświęcili swoje kosztowności, albo - żeby oddać Niebieskooką...
Płowy opuszcza magistrat, a biegnąca za nim Niebieskooka prowokuje go pytaniem, dlaczego ją sprzedał? Płowy odpowiada, że ona zrobiła to wcześniej i definitywnie obchodzi. Na rynku wyciąga z futerału trąbę i zaczyna grać.
Tłum młodzieży ożywia się i posłusznie rusza za nim. Do opuszczających miasto punków dołączają uciekający z miasta ich rówieśnicy...
Dwaj wysłannicy komisarza obserwują ze zbocza góry idący tłum. Szczur przygotowuje broń. Rozlega się huk wystrzału...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POWRÓT WABISZCZURA. PRZYPOWIEŚĆ
Powieść
AutorAndrzej Makowiecki
2022.05.21 07:13:03
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman