Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SKARB TRZECH ŁOTRÓW

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1972
 • Premiera:
  1972. 11. 16
 • Gatunek:
  Film sensacyjny
 • Czarno-biały, 63 min

  Lokacje: Kraków, Łódź.

Jan Rutkiewicz zaczynał karierę w branży filmowej jako asystent reżysera i reżyser, dziś jednak znany jest przede wszystkim jako kostiumograf i najlepszy w Polsce (wspólnie z Andrzejem Szenajchem) znawca militariów. Wyreżyserował "Pogrzeb lwa" w 1986 roku, wcześniej zrealizował m.in. "Kochajmy Syrenki" (1966), "Różaniec z granatów" (1970), "Egzekucję w zoo" (1975) i "Poza układem" (1977). Pochodzący z 1972 roku "Skarb trzech łotrów" to skromny film telewizyjny będący zarazem próbą zmierzenia się twórcy z gatunkiem kryminalnym. Zręczny scenariusz Andrzeja Szczypiorskiego umiejscawia fabułę w swojskich plenerach Krakowa, co wszakże nie oznacza, że w "Skarbie..." brakuje posmaku egzotyki i wielkiej przygody.
Punktem wyjścia sensacyjno-kryminalnej intrygi jest opowieść narratora o korsarskim statku, który u schyłku XVI wieku osiadł na mieliźnie na Morzu Karaibskim. 70 lat później Hiszpanie odkryli obozowisko korsarzy i trzy wyschnięte szkielety oraz mapę sporządzoną na skrawku żaglowego płótna z zaszyfrowaną informacją o ukrytym skarbie. Wielokrotnie podejmowane próby odnalezienia go kończyły się jednak fiaskiem. W końcu mapa na dobre zaginęła, ale legenda o "skarbie trzech łotrów" przetrwała w opowieściach starych żeglarzy.
Na początku lat siedemdziesiątych młoda plastyczka Ewa Zawadowska znajduje zwłoki swego 70-letniego stryja Antoniego, którym się opiekowała. Staruszek został uduszony nylonową pończochą. Przed kwadransem widziała go żywego, w doskonałym humorze. Zginął, gdy Ewa wyszła na krótko do sklepu. Wracając z zakupami, spotkała jeszcze na schodach eleganckiego nieznajomego mężczyznę, który mógł być zabójcą.
Milicja wszczyna intensywne śledztwo w tej sprawie. Prowadzący dochodzenie porucznik Edward Radoń ustala, że z mieszkania denata, który był kolekcjonerem staroci, zginęła jedynie mapa piracka z XVI wieku. Nie wiadomo, jaką wartość naprawdę miała, rzekomo zawierała informacje o skarbie ukrytym na wyspie Tobago. Trop niezwykły, przywołujący na pamięć przygodowe powieści Roberta Louisa Stevensona, więc czy można go traktować poważnie?
Porucznik Radoń drobiazgowo sprawdza każdy ślad, nie lekceważy niczego, co mogłoby doprowadzić do rozwikłania kryminalnej zagadki. Antoni Zawadowski nie wiódł intensywnego życia towarzyskiego, nikt go już właściwie nie odwiedzał. Dawni koledzy poumierali, nie miał też bliskich krewnych, pozostała mu tylko Ewa, która zajmowała się starzejącym się stryjem. Czasem bywał u niego przyjaciel z dzieciństwa, Zykuń, odwiedzał go również dr. Chlebowicz, który ostatnio interesował się korsarską mapą.
W toku dalszego śledztwa wychodzi na jaw, że Zawadowskim interesował się pewien Amerykanin. Do komisariatu milicji zgłasza się student, który rozmawiał z obcokrajowcem, szukającym kontaktu z Antonim. Sprawa zatacza coraz szersze, międzynarodowe kręgi. Giną kolejne osoby. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WYSPA CZTERECH ŁOTRÓW
Powieść
AutorAndrzej Szczypiorski
W czołówce filmu nie ma informacji o pierwowzorze literackim scenariusza.
2022.05.21 07:12:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych