Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

COŚ ZA COŚ

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1977
 • Premiera:
  1977. 11. 02
 • Barwny, 61 min

Bohaterką filmu jest docent Anna Walewska, 37-letnia psycholog i pracownik naukowy. Ambitna, rzeczowa, chłodna, chwilami wręcz cyniczna. Praca zawodowa jest dla niej sensem i celem życia, życie osobiste schodzi na drugi plan. Jej mąż, Jerzy, jest profesorem, wykładowcą na Politechnice. Nie mają dzieci, bo tak postanowiła Anna, a mąż, również skoncentrowany na karierze, specjalnie się temu nie sprzeciwiał. Anna ma kochanka, młodego lekarza pracującego w szpitalu, ale traktuje go instrumentalnie: ot, chwila przerwy po męczącym dniu. Kiedy mężczyzna zaczyna się coraz bardziej angażować w ten związek, Anna postanawia z nim zerwać - nie chce mieć niepotrzebnych kłopotów.
W dniu, którego przebieg relacjonuje film, pani docent zostaje nagle poproszona o "konsultację naukową": ma porozmawiać z niedoszłą samobójczynią, Marią - ładną, 27-letnią brunetką, która usiłowała się otruć lekami. Dziewczyna ponowiła próbę w szpitalu, po wizycie pewnego mężczyzny. Zadaniem Anny jest poznać przyczynę jej desperackiego kroku i spróbować ją odwieść od podobnych zamiarów. Walewska udaje się do szpitala zaopatrzona w mały magnetofon. Chce nagrać rozmowę z Marią, a następnie wykorzystać zarejestrowany materiał w pracy naukowej, którą właśnie pisze. Dziewczyna początkowo nie chce z nią rozmawiać, atmosfera zatłoczonej sali szpitalnej nie sprzyja zresztą zwierzeniom. Annie udaje się przełamać w końcu jej nieufność i Maria zaczyna opowiadać.
Od dawna spotyka się ze sporo od niej starszym mężczyzną i to on odwiedził ją w szpitalu. Kochanek jest pracownikiem naukowym Politechniki, od 10 lat jest żonaty, ale nie ma dzieci. Jego żona również pracuje naukowo. Nie robił Marii wielkich nadziei na rozwód i małżeństwo z nią, twierdził nawet, że żyje z żoną w dużej przyjaźni i nie mógłby jej opuścić. Chcąc przetestować siłę uczuć mężczyzny również do niej samej, Maria opowiedziała kochankowi historyjkę, jakoby była w ciąży.
Słuchając zwierzeń dziewczyny, Anna nabiera przekonania, że zbieżność tylu szczegółów nie może być przypadkowa i że mężczyzną, o którym mówi Maria, jest... profesor Walewski. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŻYCIE SEKSUALNE BIAŁYCH MYSZEK
Dramat
AutorAndrzej Szypulski

Varia
pokaż

2022.05.21 07:12:40
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman