Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEZWYKŁA PODRÓŻ BALTAZARA KOBERA

 • Tytuł alternatywny: LES TRIBULATIONS DE BALTHASAR KOBER
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Francja
 • Rok produkcji:
  1988
 • Premiera:
  1988. 12. 26
 • Gatunek:
  Film przygodowy, Film kostiumowy, Film poetycki
 • Barwny, 3146 m, 115 min

  Lokacje: Klęk (park).

16-letni Baltazar, syn budziszyńskiego doktora Sigismunda, spotyka na grobli archanioła Gabriela, który nakazuje mu wejść w oczyszczający płomień i towarzyszy mu w niezwykłej podróży do Jerozolimy. Kober zostaje przyjęty do seminarium teologicznego, ale jego wrażliwość, zdolność kontaktowania się z zaświatami, stają się przyczyną drwin i niechęci ze strony kolegów i kleryków. Umiera ojciec Baltazara. Młodzieńca otaczają duchy zmarłych, prześladuje go upadły anioł Flamand, uosobienie Szatana. W drodze powrotnej do Drezna spotyka podróżnika Pappagallo, który prowadzi Baltazara do obozu komediantów, gdzie chłopak poznaje piękną lutnistkę Rosę. Gdy rano budzi się na łące obozowisko jest puste. Baltazar przybywa do seminarium. Pomaga w ucieczce drukarzowi, którego uwalnia od ścigająch go prześladowców rektora; opuszcza seminarium. Baltazar nocuje w oberży, którą wskazał mu Flamand. Ukazuje mu się matka, od której dowiaduje się o reformatorskiej działalności drukarza skazanego wyrokiem inkwizycji na stos. Baltazar poznaje doktora, alchemika Fryderyka Cammerschulze. Ukrywa on zbiegłego drukarza. Do domu doktora wkraczają strażnicy. Kober ucieka. Po drodze widzi zdemolowaną drukarnię i zwłoki swego nauczyciela. Baltazar zostaje wywieziony z miasta w trumnie w kondukcie zmarłych na dżumę. Za murami oczekuje go Fryderyk, razem wyruszają w drogę do Wenecji. Podczas postoju w oberży Kobera rozpoznają studenci z seminarium. Dochodzi do bójki, Baltazar zostaje ciężko poraniony. Przeżywa koszmarne sny. Po przebudzeniu Cammerschulze informuje Baltazara o czekającej go długiej podróży do Wenecji, którą młodzieniec musi odbyć samotnie, by spotkać się z Battistą Strozzim. Ku zdumieniu Baltazara Cammerschulze biesiaduje przy wspólnym stole z Flamandem. W towarzystwie handlarza Mathiasa, spotkanego podczas wędrówki, Kober dociera do Wenecji i staje przed obliczem zakonnika Strozziego. Ten kieruje go do domu schadzek Garganelli, gdzie może znaleźć bezpieczne schronienie przed szpiegami Inkwizycji. Baltazar dowiaduje się od Strozziego, że Fryderyk oddał się zamiast swego ucznia w ręce Inkwizycji. Jasne staje się mu teraz owo niezrozumiałe zachowanie Fryderyka wobec Flamanda. Strozzi prowadzi Baltazara do Rosy i jej przyjaciół. Płyną razem gondolą, której wioślarz przebrany jest w szaty śmierci.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
LES TRIBULATIONS HEROIQUES DE BALTHASAR KOBER
Powieść
AutorFrederick Tristan

Nagrody
schowaj

 • 1988
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za dźwięk
2022.05.21 07:12:15
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman