Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIĘTY AUGUSTYN

 • Tytuł alternatywny: SANT' AGOSTINO
 • Serial fabularny
 • Produkcja:
  Polska, Włochy, Niemcy
 • Rok produkcji:
  2009
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 5 odcinków x ok. 45 min

  Informacje o serialu na podstawie 5-odcinkowej wersji zrealizowanej na rynek polski. Istnieje także wersja 2-odcinkowa (odc. 1 - 96 min , odc. 2 - 102 min ), międzynarodowa wersja serialu.

Seria "Św. Augustyn" opowiada niezwykła historię Aureliusza Augustyna z Hippony, łac. Aurelius Augustinus, w Kościele katolickim znanym jako święty Augustyn (ur. 13 listopada 354 wTagaście, zm. 28 sierpnia 430 w Hipponie). Jesteśmy świadkami jego drogi życia: poganina i rzymskiego retoryka, a później filozofa, teologa, organizatora życia kościelnego, święty Kościoła katolickiego, jeden z Ojców i Doktorów Kościoła. Pisarz. Twórca podstaw doktrynalnych kościoła katolickiego. Urodził się w średniozamożnej rodzinie, z ojca Patrycjusza, poganina, i matki, Moniki, chrześcijanki. Po ukończeniu szkół w Tagaście i po zebraniu odpowiednich funduszy, rodzice wysyłają go do Kartaginy, gdzie uczy się retoryki. W Kartaginie poznaje kobietę o nieznanym imieniu, z którą wiąże się. W 373 przychodzi na świat jego syn, Adeodat. Pod wpływem manicheizmu zaczyna pisać swoje pierwsze dzieła filozoficzne, w których usiłuje pogodzić filozofię grecką z doktryną tego ruchu religijnego. Na skutek sporów z matką (które dotyczą m.in. statusu społecznego kobiety, z którą Augustyn się związał) decyduje się opuścić rodzinne miasto i wyjeżdża do Rzymu. Tamże początkowo obraca się w kręgach manichejczyków, ale następuje jego pierwsze zetknięcie z neoplatonizmem, które zbliża go do chrześcijaństwa. W 384 poznaje słynnego retora Symmachusa, pełniącego wówczas urząd prefekta miasta. Symmachus wysyła Augustyna jako profesora retoryki do Mediolanu, gdzie w 385 roku powierza się Augustynowi wygłoszenie w cesarskim pałacu w Mediolanie, dorocznej mowy na cześć cesarza - małoletniego Walentyniana II. Odwiedza go matka - Monika - cierpiąca z powodu jego nieprawego, niechrześcijańskiego życia. Pod jej presją i przyjaciół rozstaje się z matką Adeodata, jednocześnie przejmując nad synem opiekę. Rozczytuje się w filozoficznych dziełach platońskich i neoplatońskich, co kieruje go do studiowania Pisma Świętego, przede wszystkim listów św. Pawła. Zwierza się matce z wyboru zupełnie innej drogi swego życia. Wyjeżdża na podalpejską wieś, aby nabrać sił i przygotować się do przyjęcia chrztu. Na początku marca 387 wraca do Mediolanu. Z rąk biskupa Ambrożego przyjmuje chrzest wraz z synem Adeodatem. Postanawia wrócić do ojczystej Afryki. Jesienią 388 roku wraz z synem przybywają do Kartaginy. W 389 umiera Adeodat, a w 391 Augustyn przyjeżdża do Hippony, gdzie biskup Waleriusz wyświęca go na kapłana. W 396 umiera biskup Waleriusz, a Augustyn zostaje obrany jego następcą. Około 397-400 pisze Wyznania (Confessiones), a w 413 rozpoczyna historiozoficzne dzieło O państwie Bożym (De civitate Dei). Od roku 429 Wandalowie, posuwając się od strony Hiszpanii, dopuszczają się masowych grabieży, pożarów i mordów afrykańskiego wybrzeża Numidii. Augustyn wzmaga swą pasterską troskę nad uciśnioną diecezją przepełnioną uciekinierami szukającymi ratunku. W 430 następuje oblężenie Hippony przez Wandalów. 28 sierpnia święty Augustyn umiera. W 431 miasto zostaje spalone, ale biblioteka Augustyna cudem ocaleje.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

ADWOKAT DIABŁA (1)

 • Odcinek serialu
 • 44 min

Tagasta, Afryka, 354 A.D. Tu przychodzi na świat i dorasta Augustyn, syn Moniki i Patriciusa. Młody Augustyn pragnie studiować prawo i zostać uczniem wielkiego oratora Macrobiusa. Udaje się więc do Kartaginy. Zatrzymuje się u Waleriusza, który przydziela mu pokój i służącą, Khalidę, która z czasem zostaje jego kochanką. Augustyn spełnia swoje młodzieńcze marzenie, stając się uznanym oratorem i prawnikiem. Na wieść o ciężkiej chorobie ojca, postanawia wrócić z Khalidą do Tagasty.

KHALIDA (2)

 • Odcinek serialu
 • 41 min

Ku zaskoczeniu Augustyna, jego umierający ojciec przyjmuje chrzest. Spotkanie z rodzicami kończy się jednak kłótnią. Augustyn i Khalida zatrzymują się u przyjaciela, Romanianusa. Po pogrzebie ojca Augustyn pozostaje w Tagaście i przystaje do Manichejczyków. Z jego związku z Khalidą, rodzi się syn, Adeodatus. Augustyn jednak opuszcza rodzinę dla posady oratora dworskiego w Mediolanie. Jego zadaniem jest wygłoszenie mowy na część cesarza, będącej atakiem na biskupa Ambrożego.

USTA CEZARA (3)

 • Odcinek serialu
 • 43 min

Do Mediolanu przyjeżdża matka Augustyna i Khalida z dzieckiem. Augustyn wraz z matka udaje się na spotkanie z biskupem Ambrożym, po czym atakuje go w swej przemowie. Przez przypadek Khalida słyszy rozmowę Augustyna z arystokratą, który proponuje mu małżeństwo ze swoja córką. Khalida opuszcza Augustyna, pozostawiając mu syna. Z rozkazu cesarza, Augustyn i Waleriusz mają zarekwirować bazylikę Ambrożego. Żołnierze cesarscy przeprowadzają krwawy atak na katolików. Augustyn ma wyrzuty sumienia, które są początkiem jego nawrócenia.

WERDYKT ILARIUSZA (4)

 • Odcinek serialu
 • 42 min

Po nawróceniu, Augustyn przyjmuje chrzest od biskupa Ambrożego i traci posadę oratora dworskiego. 76-letni Augustyn jest biskupem w Hipponie(Afryka Północna), otoczonej przez wojska Wandalów gotowych do ataku. Augustyn namawia dawnego przyjaciela, teraz gubernatora Waleriusza, by ten zawarł pokój. Do miasta przybywają żołnierze rzymscy, ze swoim wodzem Fabiuszem na czele. Augustyn rozpoznaje w nim syna Ilariusza i przypomina sobie historię konfliktu między Donatystami i Katolikami, w którym to, Ilariusz był sędzią. Fabiusz organizuje powszechny pobór do wojska, by zaatakować wroga.

PAŃSTWO BOŻE (5)

 • Odcinek serialu
 • 40 min

Po Augustyna i jego książki przypływają statki papieskie. Biskup wciąż pracuje nad rękopisem Państwa Bożego. Fabiusz zakochuje się w Lucyli. Gdy dowiaduje się, że biskup jest jej wujem, oskarża go o śmierć swojego ojca. Augustyn wspomina okoliczności śmierci Ilariusa. Po nieudanym ataku na obóz Wandalów, Fabiusz i jego żołnierze dostają się do niewoli. Augustyn rozmawia się z wodzem Wandalów, Genzerykiem i ten uwalnia jeńców. Fabiusz i Lucyla pobierają się i opuszczają Hipponę jednym z papieskich statków. Wandalowie zdobywają miasto, Augustyn umiera, jednak jego książki zostają ocalone.

2021.01.04 00:12:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman