Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEWCZYNKA Z HOTELU EXCELSIOR

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1988
 • Premiera:
  1988. 12. 19
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy
 • Barwny, 2655 m, 91 min

  Lokacje: Sopot (Grand Hotel, molo, lokal "Fantom" na rogu ulic: Bohaterów Monte Cassino i Powstańców Warszawy, aleja Franciszka Mamuszki, plaża w okolicy Łazienek Północnych), Gdynia (plaża w rejonie Klifu Orłowskiego).

Adaptacja opowiadania Eustachego Rylskiego. Tytuł tomu, w którym znalazł się utwór autora "Stankiewicza", brzmi "Tylko chłód". Oddaje on dobrze psychologiczny i filozoficzny klimat pomieszczonych tam nowel, również "Dziewczynki z hotelu Excelsior". Jest to proza wyczyszczona z emocji, behawiorystyczna, niemal beznamiętna, bliska typowi narracji zastosowanemu przez Alberta Camusa w jego słynnym "Obcym". Bohaterowie Rylskiego to ludzie cierpiący na swoiste "odrętwienie duszy". Podobnie jest z księgowym Janem, w filmie Krauzego kreowanym przez Witolda Pyrkosza.
Jan z żoną Barbarą spędzają urlop w morskim kurorcie. Po latach małżeństwa są sobie właściwie obcy. Jan poznaje na plaży dwunastoletnią Inte, która prosi go, by przypilnował jej psa, kiedy ona pójdzie się wykąpać. Inte intryguje Jana swą niezwykłością, tajemniczością, wrażliwością. Coraz częściej wraca on też do lat dzieciństwa, przenosi się w świat wyobrażony . . . Żonę stara się adorować łysy wczasowicz; podczas wieczorku zapoznawczego okazuje się, że jest, tak jak Jan, księgowym . . . Sfrustrowany playboy zwraca na siebie uwagę ekstrawagancką jazdą czerwonym mercedesem . . . Jan wyznaje Inte, że jest złym człowiekiem. Dziewczynka proponuje nocną kąpiel. Jan w pewnym momencie zauważa, że jest sam wśród wzburzonych fal. Na miejscu Jana odpoczywa na plaży, po awanturze w nocnym barze, pobity playboy. Dziewczynka prosi go, by przypilnował jej psa, kiedy ona pójdzie sie wykąpać.
Reżyserowi udało się stworzyć w "Dziewczynce..." atmosferę depresji, psychicznego wyczerpania, dekadencji. Subtelnie pokazał też proces wyzwalania się człowieka z duchowej oschłości ku czemuś nowemu, nieznanemu i intrygującemu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DZIEWCZYNKA Z HOTELU EXCELSIOR
Opowiadanie
AutorEustachy Rylski

Varia
pokaż

2022.05.24 00:10:22
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman