Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DZIEŃ KOBIET

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2012
 • Premiera:
  2013. 03. 08
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 92 min

  Okres zdjęciowy: 11 października - 21 listopada 2010.
  Lokacje: Warszawa.

  W napisach końcowych filmu informacja: W filmie przewijają się wątki zainspirowane wydarzeniami, które miały miejsce w rzeczywistości oraz wątki całkowicie fikcyjne. Zamiarem twórców jest wskazanie określonych mechanizmów społecznych, a nie dokumentacja żadnej z historii, które zdarzyły się naprawdę.

Film opowiada o wyzysku pracowników sieci handlowych. Autorki scenariusza zainspirowały rzeczywiste wydarzenia. Główny wątek tej historii skupia się na jednej z pracownic sieciowego sklepu Motylek.
Halina Radwan, porzucona przez swego męża, który wyjechał za ocean, samotnie wychowuje córkę Misię, na dodatek jej chora matka przeszła chemioterapię. Sytuacja rodzinna jest dramatyczna, młoda kobieta nie radzi sobie z problemami, ma kłopoty finansowe. Ale pewnego dnia uśmiecha się do niej szczęście. Awansuje z kasjerki na kierowniczkę sklepu. Wprawdzie wiąże się to z większą odpowiedzialnością i dłuższym dniem pracy, ale za to dostaje wyższą pensję i w końcu będzie mogła kupić Misi wymarzony komputer, a także lepsze meble i wreszcie pomyśleć o zmianie mieszkania. Cała rodzina odczuwa wyraźną poprawę sytuacji materialnej. Nic jednak nie ma w życiu za darmo, o czym Halina i jej bliscy przekonają się już wkrótce. Świeżo upieczona kierowniczka świętuje sukces z koleżankami, obiecując im lepsze warunki pracy i płacy. Niestety, musi całkowicie poddać się woli szefostwa i wykonywać ich polecenia, choćby były sprzeczne z jej sumieniem i jakimikolwiek zasadami etyki. Początkowo Halina nie zdaje sobie sprawy z rozmiaru zła, przyjmuje wszystko bezkrytycznie, kuszona przywilejami albo innym razem szantażowana zwolnieniem z pracy. Samotna kobieta nawiązuje romans ze swoim bezpośrednim przełożonym, Erykiem Gąsiorowskim, którego żona cierpi na stwardnienie rozsiane. Zgodnie z oczekiwaniami Eryka donosi na koleżanki, stawia im wysokie wymagania. A kiedy któraś z nich sprzeciwi się, bez skrupułów podpisuje się pod jej zwolnieniem. Pod wpływem nacisku ze strony Eryka, Halina staje się bezwzględna i bezduszna, nie oszczędza nikogo. Wprawdzie z pewnym oporem, ale jednak podejmuje decyzję o zwolnieniu starszej pracownicy Maryli, która spóźnia się regularnie, bo musi opiekować się ciężko chorym mężem. Zmusza też do pracy w godzinach nadliczbowych najlepszą przyjaciółkę jeszcze z podstawówki, Jadzię, która jest w zaawansowanej ciąży. Halina brnie w swoim szaleńczym wyścigu o lepszą pozycję materialną, zaniedbując córkę, zniechęcając do siebie pracownice sklepu. Dawne koleżanki z pracy stają się jej wrogami i okazują pogardę.
W końcu przychodzi opamiętanie. Kiedy szefostwo przekroczy wszelkie granice przyzwoitości, Halina powie dość. Jest gotowa stanąć przed sądem, choć zdaje sobie sprawę, że właściciele "Motylka" zdolni są do wszystkiego, by zatuszować swoje krętactwa i oszustwa. Na drodze Haliny pojawiają się jednak dobrzy ludzi, którzy pomogą jej walczyć o prawa swoje i koleżanek. Przebojowa dziennikarka nagłaśnia problem wykorzystywania pracowników sieci handlowych, a emerytowany mecenas Gawlik podejmuje się bezpłatnie prowadzić sprawę sądową przeciwko nieuczciwemu pracodawcy. [TVP]

Zwiastuny (2)
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2012
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za scenariusz
  za "wrażliwe i poruszające opisanie wstydliwych fragmentów polskiej rzeczywistości"
 • 2012
  Toronto (Festiwal Polskich Filmów "Ekran")-Nagroda za scenariusz
 • 2012
  Nagroda "Perspektywa" im. Janusza "Kuby" Morgensterna
 • 2012
  Cottbus (Festiwal Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego)-Nagroda Główna
  za "przedstawienie silnej kobiety próbującej każdego dnia związać koniec z końcem w niesprawiedliwym i okrutnym świecie"
 • 2012
  Paryż (Festiwal "KinoPolska")-Nagroda Publiczności
 • 2013
  Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-"Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę kobiecą
 • 2013
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Nagroda Specjalna Jury
 • 2013
  Wołogda (Vologda Independent Cinema From European Screens Festival "Voices")-Nagroda dla najlepszej aktorki
2023.01.18 03:11:21
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.