Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZERO ŻYCIA

 • Film fabularny - telewizyjny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1987
 • Barwny, 79 min

  Lokacje: Wrocław (ulica Starograniczna).

Tragiczna historia maturzysty, którego marzenia i dążenia nie znalazły zrozumienia u rodziców. Tomek jest chłopcem z tzw. dobrej rodziny. Tak się przynajmniej wydaje na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości zarówno ojca, jak i matkę niezbyt interesuje to, co dzieje się z ich dorastającym synem. A dzieje się niemało. Tomek przeżywa młodzieńczą miłość. Jej obiektem jest pielęgniarka Ania. Jeszcze bardziej jednak absorbuje go przyjaźń z Mariuszem - świetnym gitarzystą i nowym członkiem jego zespołu muzycznego. Mariusz fascynuje Tomka dramatyzmem i pewną "egzotycznością" swego życiorysu. Pochodzi z rozbitej rodziny, mieszka w domu dziecka, gdzie jest terroryzowany przez wykolejonego narkomana. Gdy Tomek usiłuje mu pomóc, trafia na nieprzejednany opór matki. Na domiar złego rodzice dowiadują się o jego związku z Anią, która w dodatku jest w ciąży. W trosce o syna postanawiają przerwać obie, ich zdaniem zgubne dla Tomka, znajomości...
Roland Rowiński potraktował swój film bardzo osobiście. W jednym z wywiadów mówił: "Ja mam podobne problemy - jestem debiutantem, wchodzę w nowe środowisko, ale nie godzę się z wieloma postawami moich kolegów, muszę znaleźć własny sposób na to, aby żyć w zgodzie ze sobą". Dylematy reżysera znalazły oddźwięk w "Zero życia". Film ten można bowiem interpretować jako głos wrażliwego młodego człowieka, demaskujący faryzeizm i brutalność świata dorosłych. Nie przypadkiem podczas szkolnej uroczystości reżyser każe młodzieży recytować obrazoburcze strofy Andrzeja Bursy. Finał filmu dowodzi jednak, że ów młodzieńczy bunt jest w istocie znamieniem rozpaczliwej bezsilności. Synonimem lęku przed nieuchronną dorosłością. Nie chcąc bowiem się z nią zmierzyć, trzeba dokonać samounicestwienia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1988
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za debiut reżyserski
  za debiut telewizyjny
 • 1988
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda im. prof. Bolesława Lewickiego uczestników seminarium dla nauczycieli
 • 1988
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za scenariusz
  przyznana przez redakcję "Razem"
 • 1988
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda "Walki Młodych"
2022.07.11 00:12:15
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl