Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZA WAMI PÓJDĄ INNI...

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1949
 • Premiera:
  1949. 05. 12
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Czarno-biały, 3300 m, 112 min

  Lokacje: Warszawa.

Dramat wojenny, ukazujący - poprzez historię wykrycia przez hitlerowców nielegalnej drukarni AL - działalność lewicowego podziemia w okupowanej stolicy. Bohaterami są członkowie Gwardii Ludowej, osią akcji zaś dzieje tajnej drukarni "Gwardzisty" w okupowanej Warszawie. Pierwsza drukarnia została wykryta i zlikwidowana przez Niemców latem 1942 roku. Zorganizowanie drugiej powierzone zostaje doświadczonemu zecerowi, Arturowi. Udaje mu się kupić nielegalnie maszynę drukarską, urządzić drukarnię na placu Grzybowskim, stworzyć dwa "podpunkty", wciągnąć do pracy konspiracyjnej m. in. dawnego przyjaciela, "Zegarmistrza". W pracy pomagają mu i zajmują się kolportażem Katarzyna, Władek i "Spryciarz". Na "kompletach" tajnego nauczania Władek poznaje Annę, dziewczynę z bogatego domu mieszczańskiego. Decyduje się ona na przechowanie Żyda, lecz rodzice dziewczyny zmuszają go do odejścia, co jest równoznaczne z wyrokiem śmierci. Anna pod wpływem tego wydarzenia, a także miłości do Władka, coraz silniej związuje się z lewicowym ruchem oporu... Niemcy odkrywają przypadkowo drukarnię. W czasie walki, jaka się wywiązuje, ginie Artur. W akcję filmu włączono nie tylko pewne elementy autentyczne historii drukarni "Gwardzisty", ale także przedstawiono udany zamach członków GL na rozrywkowy lokal hitlerowski Cafe Club (24 X 1942) w odwet za hitlerowską akcję "50 powieszonych".

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2022.03.26 00:21:39
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego