Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Władysław Staszewski

Władysław Staszewski - galeria

 
zwiń

  • 1905. 04. 22
    Data urodzenia
    Mława
  • 1928
    Wykształcenie - rok ukończenia studiów
    Oddział Dramatyczny Państwowego Konserwatorium Muzycznego w Warszawie
  • 1959. 11. 08
    Data śmierci
    Kraków; zmarł na scenie Teatru Słowackiego, podczas uroczystości jubileuszowych aktorów i pracowników tego teatru, tuż po wygłoszeniu przemówienia w imieniu ZASP; pochowany na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera79-4-14)

Aktor. Od 1928 występował m. in. w Łodzi, Krakowie, Wilnie i Lwowie. W latach 1940-41 występował w Grodnie i Białymstoku. W 1942 przedostał się do Warszawy, gdzie m.in. pracował jako kelner w kawiarni "U Aktorów". Walczył w powstaniu warszawskim, po upadku którego został wywieziony do obozu w Bergen-Belsen. W 1945 zaczął występować w kierowanym przez Leona Schillera teatrze obozowym w Lingen. Po powrocie do kraju w sezonie 1945/46 należał do zespołu teatru jeleniogórskiego. W 1946 przeniósł się do Łodzi i zaczął występować w Teatrze Wojska Polskiego. Z powodu choroby (gruźlica gardła) musiał się na dwa lata wycofać ze sceny. Do łódzkiego teatru wrócił w sezonie 1948/49. W sezonie 1949/50 występował w Teatrze Współczesnym w Warszawie, w sezonie 1950/51 we wrocławskich Teatrach Dramatycznych, w latach 1951-1953 w Teatrze Ateneum w Warszawie, potem (1956-58) w Teatrze Polskim. Swoje ostatnie role teatralne zagrał w latach 1958-59 w warszawskim Teatrze Powszechnym. Był członkiem Zarządu Głównego SPATiF. Był odznaczony m. in. Krzyżem Partyzanckim, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem za Warszawę i Medalem X-lecia.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2024.06.19 02:14:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.