Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRUDNA MIŁOŚĆ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1953
 • Premiera:
  1954. 04. 10
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Czarno-biały, 2147 m, 72 min

  Lokacje: Kościelec pod Kołem, Koło.

Wizytówką artystyczną Stanisława Różewicza są przede wszystkim znakomite filmy wojenne. Różewicz zrezygnował tu ze swych twórczych przyzwyczajeń na rzecz wierności literackiemu pierwowzorowi. Nie przeszkodziło mu to bynajmniej w odniesieniu kolejnego sukcesu, zarówno w opinii widzów, jak i krytyki. Reżyser potwierdził przy okazji swą wszechstronność, dowodząc, że próby umieszczania go w szufladce z napisem "dramat wojenny" są grubym nieporozumieniem. "Trudna miłość" jest wczesnym, niemal zapomnianym filmem Stanisława Różewicza (scenariusz powstał na kanwie powieści Romana Bratnego "Siódmy krzyżyk młodości", pierwotnie nosił tytuł "Skąd idzie burza"). Opowiada historię związku uczuciowego Janka Małodwornego i Hanki, córki kułaka Nalepy. Młodzi mają się ku sobie, lecz na przeszkodzie ich szczęściu stają różnice majątkowe. Na domiar złego Małodworny jest zwolennikiem założenia spółdzielni według wzorców radzieckich, stary Nalepa zaś zdecydowanie się jej sprzeciwia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SIÓDMY KRZYŻYK MŁODOŚCI
Powieść
AutorRoman Bratny
W czołówce brak informacji o pierwowzorze literackim scenariusza.
2022.05.21 07:10:54
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman