Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŚWIĘTY INTERES

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2010
 • Premiera:
  2010. 08. 27
 • Język:
  polski, angielski
 • Barwny, 86 min

  Lokacje: Jodłownik, Dobczyce, Kraków, Szczyrzyc w pow. limanowskim, Brzezowa pod Dobczycami.

Akcja filmu została osadzona w krajobrazach polskiej prowincji, nowoczesnej, ale jednocześnie wciąż zdumiewającej swoją zaściankowością, która przejawia się w myśleniu i rozumowaniu jej mieszkańców. Reżyser Maciej Wojtyszko potraktował wszystkich bohaterów "Świętego interesu" z mocnym przymrużeniem oka, ukazał ich w sytuacjach przejaskrawionych, ale zarazem dobrze oddających naszą polską mentalność, obnażających nasze przywary i słabości oraz przemożną potrzebę wiary w cuda.
Dwaj protagoniści tej komediowej opowieści to bracia Leszek i Janek, którzy przyjeżdżają do rodzinnej wioski na pogrzeb ojca, Gustawa Rembowskiego. Żadnego z braci nie łączyło ze zmarłym poczucie silnej więzi rodzinnej. Zajęci własnym życiem i własnymi sprawami nie interesowali się losem starzejącego się ojca, który pozostał sam na gospodarstwie. Synowie zjawili się w rodzinnym domu dopiero wtedy, gdy umarł. Wrócili, by go pochować i przede wszystkim podzielić się spadkiem. Obydwaj wiążą ze schedą po ojcu wielkie nadzieje, liczą na pokaźny zastrzyk gotówki, który przynajmniej po części rozwiąże ich problemy.
Janek Rembowski przed laty opuścił wieś i wyjechał do miasta, by tam szukać szczęścia. Jego marzenia o lepszej przyszłości przekreśliła niepohamowana namiętność do hazardu. Popadł w potworne długi, a teraz ma na karku domagającego się zwrotu gotówki bezwzględnego Borysa. Brat Leszek z pozoru miał lepszy start, choć i on nie zrobił wielkiej życiowej kariery. Wyjazd do Szwecji niewiele odmienił jego marny żywot. Założona na Zachodzie firma sprzątająca nie przyniosła kokosów. Wraz ze swoją ciemnoskórą żoną Mo boryka się z wieloma problemami, a oprócz kłopotów finansowych, sen z powiek spędza im bezowocne oczekiwanie potomka.
Nadchodzi wreszcie moment otwarcia testamentu. Janek i Leszek dowiadują się jednak, że ojciec sprawił im porządnego psikusa. Dorobek swego życia zapisał fundacji papieskiej, a synom zostawił jedynie zrujnowaną stodołę wraz z przechowywanym w niej samochodem - starą, zdezelowaną szaroniebieską warszawą. Sen o rychłym wzbogaceniu się pryska, jak bańka mydlana. Bracia są niepocieszeni. Ale nagle pojawia się iskierka nadziei, która tchnie w nich nowe życie. Oto odziedziczone przez nich stare auto jest "święte", należało bowiem przed laty do ówczesnego biskupa Karola Wojtyły. Po wsi krąży legenda, że każdy, kto posiedzi choć trochę w samochodzie zostanie obdarzony łaską boską i w jego życiu zdarzy się cud. Takiej okazji bracia nie mogą wszakże przegapić. Mając na własność cudowne auto już snują plany, za ile je sprzedać, wystawiając na aukcji w internecie. Wiadomość, że są posiadaczami papieskiego samochodu pójdzie przecież na cały świat.
Tymczasem wieś dowiedziawszy się o planach młodych Rembowskich, zamierza odkupić starą warszawę. Mieszkańcy organizują zrzutkę w remizie na ten szczytny cel. Przecież nie dopuszczą, by auto Ojca Świętego trafiło do obcych. Przy okazji zostaje ustalone, że czas przesiadywania w samochodzie jest proporcjonalny do wielkości wniesionej opłaty. Bracia wolą wystawić warszawę na aukcji i dochodzi do lokalnego konfliktu. Wszystko się jednak zmieni, bo los szykuje im kolejną niespodziankę. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2011
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: Najlepsza muzyka
2023.01.18 03:04:28
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.