Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZEMSTA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1956
 • Premiera:
  1957. 09. 30
 • Gatunek:
  Komedia, Film kostiumowy
 • Barwny, 2500 m, 93 min

  Film został skierowany do produkcji w grudniu 1954. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w marcu 1955.
  Lokacje: Niedzica, Józefów k. Łodzi.

Ekranizacja słynnej komedii Aleksandra Fredry, dokonana przez tandem: Antoni Bohdziewicz (reżyser filmowy) i Bohdan Korzeniewski (reżyser teatralny). Obaj twórcy zdołali, wykorzystując filmowe środki wyrazu i zachowując wiersz oryginału, znakomicie oddać humor i powab Fredrowskiego tekstu. Pomogły w tym wybitne kreacje zwłaszcza Jana Kurnakowicza, Jacka Woszczerowicza, Tadeusza Kondrata oraz rewelacyjnej debiutantki - Beaty Tyszkiewicz. Krytyka chwaliła też piękne kostiumy i przemyślaną, wyjątkowo "trafioną" muzykę Stefana Kisielewskiego, znanego publicysty i podówczas posła na Sejm. Wartość filmowej "Zemsty" obniżył nieco niezbyt dobrze zsynchronizowany dźwięk, przez co nie zawsze można zrozumieć, co mówią aktorzy.
Cześnik Raptusiewicz staje przed koniecznością ratowania swojego majątku. W tym celu postanawia ożenić się z Podstoliną. Jako swata wysyła do kobiety samochwałę Papkina. Ten łatwo uzyskuje zgodę Podstoliny, która liczy, że pieniądze Cześnika poprawią jej sytuację majątkową. Tymczasem Wacław - syn Rejenta Milczka, współgospodarza zamku i adwersarza Cześnika, zakochuje się w jego synowicy Klarze. Młodzi chcą się pobrać, lecz do tego potrzebna jest zgoda ich opiekunów. Ci jednak właśnie wykopali topór wojenny. Powodem stał się wyłom w murze granicznym, dzielącym ich posiadłości. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Nienawiść między Cześnikiem i Rejentem paradoksalnie pomaga Wacławowi i Klarze stanąć na ślubnym kobiercu. Rejent bowiem, chcąc zrobić Cześnikowi na złość, zamierza wydać Podstolinę za Wacława. Cześnik natomiast, dowiedziawszy się o wszystkim, porywa Wacława i siłą żeni go z Klarą. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZEMSTA
Komedia
AutorAleksander Fredro

Patrz także:
schowaj

 • 1960
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Jerzy Kreczmar
 • 1961
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Adam Hanuszkiewicz
 • 1968
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Jerzy Krasowski
 • 1972
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Jan Świderski
 • 1994
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Olga Lipińska
 • 2002
  Film fabularny / Andrzej Wajda
 • 2020
  Spektakl telewizyjny / Aleksander Fredro / Redbad Klynstra-Komarnicki
2022.02.24 10:45:02
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency