Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MISJA SPECJALNA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1987
 • Premiera:
  1987. 10. 05
 • Gatunek:
  Komedia, Film muzyczny, Film sensacyjny
 • Barwny, 2755 m, 97 min

  Lokacje: Piotrków Trybunalski (Rynek Trybunalski, Kamienne Schodki przy Placu Niepodległości, podwórze kamienicy przy Rynku 2, kamienica przy ul. Czarnieckiego 10).

Sprawnie zrealizowana komedia wojenna, rozgrywająca się w oszałamiającym tempie, czym przypomina słynny amerykański tryptyk o przygodach Indiany Jonesa. Nawiązań i aluzji do innych filmów jest zresztą w "Misji..." daleko więcej. Utwór Janusza Rzeszewskiego to bowiem klasyczny pastisz, z przymrużeniem oka odsyłający do licznych dokonań polskiej i nie tylko polskiej kinematografii. Krytykom udało się dostrzec w "Misji..." cytaty m.in. z "Zakazanych piosenek", "Selekcji" Waldemara Łysiaka, "Dział Nawarony", utworów Stanisława Barei, a przede wszystkim z "Być albo nie być" - komedii, zrealizowanej najpierw przez Ernsta Lubitscha (1942), a potem przez Mela Brooksa (1983). Poziom tej misternej gry w filmowe skojarzenia nie zawsze bywa równie wysoki. Mimo to jednak komedię Rzeszewskiego ogląda się dobrze, a momentów nieodparcie zabawnych nie brakuje. Fabuła "Misji specjalnej" łączy elementy melodramatu i awanturniczego kina przygodowo - sensacyjnego. Londyn, II wojna św. Brytyjski wywiad wojskowy zleca zadanie specjalne polskiemu komandosowi, porucznikowi Karolowi Romańskiemu. Jako "Meteor 6" ma być przerzucony w okolice Przemyśla, gdzie na lotnisku ukryta jest skrzynia z prezentami Himmlera dla Hitlera. Przesyłkę trzeba dostarczyć do sztabu brytyjskiego lotnictwa. Karol zaprzyjaźnia się z Janem, szefem kuchni kantyny oficerskiej. Degustację trunków kończą w pokoju Karola, po czym ten udaje się na spotkanie z młodą Angielką, Janett. Tymczasem Jan, jako "Meteor 6", przewieziony zostaje na lotnisko. Dopiero w czasie lotu orientuje się, co ma być jego zadaniem. Dowiaduje się też, że Ewa jest narzeczoną Karola. W czasie przeprowadzenia akcji na lotnisko dociera Karol, zrzucony z samolotu RAF-u. Następują kolejne eksplozje, popłoch, chaos... Po zakończonej sukcesem akcji Karol i Ewa biorą ślub i nadają z kościoła zaszyfrowany meldunek do Londynu. Kiedy w nocy ląduje samolot angielski i wybiega z niego stęskniona za Karolem Janett, sytuację ratuje Jan. A w skrzyni, po jej rozpakowaniu, ukazuje się bryła promieniującego światła, a z niej wyłania się UFO...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.06.06 02:27:50
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.