Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ROK PIERWSZY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1960
 • Premiera:
  1960. 09. 22
 • Gatunek:
  Film wojenny, Film polityczny
 • Czarno-biały, 2558 m, 84 min

  Lokacje: Łęczna.

Surowy "dramat nieufności" rozgrywający się w 1944 roku na Lubelszczyźnie, konflikt między reprezentującym nową władzę Otryną i związanym z podziemiem Dunajcem w terroryzowanym przez NSZ-owską "bandę" miasteczku.
Rok 1944. Sierżant Otryna obejmuje w małym lubelskim miasteczku posterunek milicji. Dotychczasowym komendantem jest kapral Dunajec. On i pozostali milicjanci są zakonspirowanymi członkami AK. Wzajemna nieufność między Otryną i Dunajcem komplikuje ich współpracę. Otryna w sposób zbyt natarczywy stara się wprowadzić w życie założenia nowej władzy (reforma rolna, ład i spokój). Dunajec byłby gotów te założenia zaakceptować, ale nie odpowiada mu forma, w jakiej są urzeczywistniane. Stałe zagrożenie ze strony NSZ nie pozwala jednak Otrynie na subtelne i powolne rozstrzyganie konfliktów. Brak zaufania prowadzi do tragicznego finału. Kilku milicjantów ucieka do oddziału NSZ, a Dunajec odbiera sobie życie. Otryna czuje się odpowiedzialny za jego śmierć.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
STYCZEŃ
Powieść
AutorAleksander Ścibor-Rylski
2022.05.21 07:09:43
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor