Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DOM ZŁY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2009
 • Premiera:
  2009. 11. 27
 • Barwny, 105 min

  Okres zdjęciowy: październik 2008, styczeń 2009.
  Lokacje: Hańczowa, Bielanka, Krzywa na Ziemi Gorlickiej, okolice stacji Łupków.

  Film dedykowany Annie Iwaszkiewicz, zmarłej producentce filmu.

Nagroda za reżyserię, scenariusz i montaż na FPFF w Gdyni w 2009 roku. Polska Nagroda Filmowa Orzeł w kategoriach: najlepszy reżyser, zdjęcia, montaż oraz nagroda publiczności. W "Domu złym", twórca równie mocnego "Wesela", obnaża bez ogródek brutalną prawdę o peerelowskiej Polsce, demaskuje zdemoralizowane służby, ułomności systemu, przedstawia tamtą rzeczywistość w całej jej ohydzie. Główny wątek koncentruje się wokół śledztwa w kryminalnej sprawie i wizji lokalnej miejsca przestępstwa.
Ale znacznie istotniejsze niż ustalenie prawdy o morderstwie, okazuje się dla milicyjnej grupy śledczej dążenie do tego, by pozałatwiać własne interesy, zatuszować swoje ciemne sprawki, ukryć afery gospodarcze i obyczajowe. Tu wszystkie chwyty są dozwolone, każdy ma coś na każdego i donosi: za ratowanie własnej skóry, za awans, za paszport, za tzw. święty spokój, za wszystko. Od najniższego do najwyższego szczebla szerzą się donosicielstwa, podkładanie świni, korupcja, zdrady, kłamstwa, nielojalność, nawet morderstwa na zamówienie, byle tylko wyeliminować niewygodnego świadka. Stróże porządku mają też na sumieniu poważne afery cukrowe, składanie fałszywych protokołów zniszczeń, wystawianie lewych faktur, organizowanie dolarów, bonów, rubli transferowych. A kiedy mogą polecieć kolejne głowy, któż zastanawiałby się nad losem zwykłego zootechnika, który rzekomo dokonał zabójstwa. Trzeba za wszelką cenę udowodnić mu winę i skazać jak najszybciej, by mieć to już z głowy.
Akcja filmu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych: w przeszłości, kiedy doszło do straszliwej zbrodni i cztery lata później, w stanie wojennym. Oskarżony to urodzony w 1938 r. w Rzeszowie Edward Środoń, absolwent zaocznego technikum. Przez 9 lat pracował w pegeerze w Mostach, w województwie szczecińskim jako zootechnik. Żona Grażyna wcześnie zmarła wskutek wylewu, dzieci nie mieli. Po jej śmierci Środoń się rozpił, stracił pracę. Kiedy prawie wszystko sprzedał na wódkę, postanowił wyjechać jak najdalej stąd. Padło na Bieszczady, wybrał PGR w Krośnieńskiem. Ale w drodze, gdzieś na kompletnym pustkowiu zepsuł się zdezelowany PKS. I w tym miejscu wszystko się zaczęło.
Dalszą drogę do PGR - u Edward Środoń pokonuje na piechotę. Nagle rozpętuje się burza, leje ulewny deszcz. Przemoczony i wyczerpany zootechnik trafia do nędznej chaty, stojącej na uboczu wśród bieszczadzkich pól, gdzie postanawia przeczekać nawałnicę. Gospodarze to: Zdzisław Dziabas i znacznie młodsza od niego żona. Początkowo obydwoje są wobec przybysza nieufni, ale po kilku głębszych napięta sytuacja szybko się rozluźnia. Dziabas pędzi bimber i choć w chacie bieda z nędzą, mocnego trunku nie brakuje, więc piją na umór, otwierając się przed sobą coraz bardziej. W pijackim widzie postanawiają założyć wspólny interes i sprzedawać bimber stacjonującym niedaleko ruskim żołnierzom. Wszystko da się załatwić na lewo, z tym nie ma problemu. Skąd jednak wziąć forsę na rozruch? Kompletnie pijany Dziabas wyciąga ze skrytki pod podłogą plik banknotów, które odkładał na poloneza dla swego jedynaka z pierwszego małżeństwa, wałkonia i drania Janusza, który zjawia się w domu tylko wtedy, gdy potrzebuje pieniędzy. Okazuje się, że kilka tysięcy ma w walizce również Środoń. Sceny z libacji u Dziabasów przeplatają się z obrazami z równie suto zakrapianej alkoholem wizji lokalnej. Milicyjna grupa śledcza odtwarza tragiczne wydarzenia, do których doszło jesienią 1978 r. Przywieźli pozorantów, jest też główny oskarżony, Edward Środoń. Pracę milicji utrudnia siarczysty mróz, kompletnie zrujnowane obejście Dziabasów pokrywa gruba warstwa śniegu. W tej zimowej aurze atmosfera gęstnieje, potęgowana przez różne napięcia w ekipie - na czele z kompletnie pijanym prokuratorem Tomalą i dowodzącym akcją porucznikiem Mrozem, wprawdzie trzeźwym, ale uwikłanym w romans z żoną (również milicjantką) swego podwładnego Lisowskiego. Na domiar złego, będąca na miejscu Lisowska kłuje w oczy zaawansowaną ciążą, która spędza sen z powiek zazdrosnemu mężowi. W samym środku tych rozgrywek znajduje się zakuty w kajdanki Środoń. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2009
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za reżyserię
 • 2009
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za scenariusz
 • 2009
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za scenariusz
 • 2009
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za montaż
 • 2009
  Warszawa (Warszawski Festiwal Filmowy)-Nagroda Publiczności
 • 2009
  Bydgoszcz (od roku 2010; w latach 1993-99 Toruń; w latach 2000-09 Łódź) (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage")-"Srebrna Żaba" w Konkursie Głównym
  pełna nazwa festiwalu: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage"
 • 2010
  Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP)-w kategorii: film polski
 • 2010
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepsza reżyseria
  za rok 2009
 • 2010
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepsze zdjęcia
  za rok 2009
 • 2010
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda w kategorii: Najlepszy montaż
  za rok 2009
 • 2010
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nagroda Publiczności
  za rok 2009
 • 2010
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepszy film
 • 2010
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepszy scenariusz
 • 2010
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepszy scenariusz
 • 2010
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza główna rola kobieca
 • 2010
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza główna rola męska
 • 2010
  Orzeł (Polska Nagroda Filmowa)-Nominacja
  w kategorii: najlepsza drugoplanowa rola męska
 • 2010
  Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa)-Grand Prix
 • 2010
  Nowy Jork (Brooklyn Film Festival)-Certyfikat dla Wybitnego Osiągnięcia
  w kategorii: producent
 • 2010
  Toruń (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest")-"Złoty Anioł" dla najlepszego filmu polskiego
 • 2010
  Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
  dla najlepszego filmu sezonu 2009/2010
 • 2010
  Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film")
  dla njlepszego aktora w sezowie 2009/2010
 • 2012
  Wrocław (Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa)-"Złoty Szczeniak" za pierwszoplanową kreację aktorską męską
  za "przejmującą wiarygodność w kreowaniu postaci uwikłanej w rzeczywistość bieszczadzkiej wsi lat siedemdziesiątych"
2023.01.18 03:01:47
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.