Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RZECZYWISTOŚĆ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1960
 • Premiera:
  1961. 04. 28
 • Gatunek:
  Film polityczny
 • Czarno-biały, 2995 m, 105 min

  Lokacje: Lublin (ul. Narutowicza).

Dramat społeczny, rekonstruujący głośny w roku 1937 proces wileńskich komunistów, skupionych wokół pisma "Poprostu" (w filmie - za książką Jerzego Putramenta - pismo nosi tytuł "Rzeczywistość"). Głównym wątkiem uczyniono tragiczne losy Julka Szulca, współpracownika "Rzeczywistości", którego policja starała się użyć przeciwko pozostałym oskarżonym. Proces kończy się moralnym sukcesem oskarżonych i kompromitacją władz. Wkrótce jednak Szulc zostaje powtórnie aresztowany i zamordowany w więzieniu przez policjantów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
RZECZYWISTOŚĆ
Powieść
AutorJerzy Putrament

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

 • 1960
  Spektakl telewizyjny / Jerzy Putrament / Antoni Bohdziewicz
2022.05.21 07:09:33
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency